След като преди пет години Институтът за агростратегии и иновации започна работа по подготовката и основаването на Българския цифров иновационен хъб за земеделие АгроХъб.БГ, преди броени дни беше одобрен от Европейската комисия като един от четирите в България Европейски цифрови иновационни хъбове (ЕЦИХ).
В Платформата за интелигентна специализация на Европейската комисия ЕК беше вписан първият български земеделски Европейски цифров иновационен хъб (ЕЦИХ), част от мрежата на хъбовете в ЕС. И отново проектът за българския хъб (AgroDigiRise), който се състезава с още 17 български предложения, е дело на Института за агростратегии и иновации, привлякъл като партньори още 15 български компании и неправителствени организации.
„Целта на този хъб е да разработва цифрови технологии, които директно ще бъдат демонстрирани пред земеделски производители в полеви условия, ще провеждаме обучения в областта на дигитализацията, ще насърчаваме и компаните с иновативни проекти в областта на земеделието, като ги свързваме с хъбове от други държави в ЕС, ще работим за младите и стартиращите в бранша, ще организираме семинари и др.”, посочи за Синор.бг Светлана Боянова.
Изпълнението на проекта е за три години и ако бъде успешен и полезен за повече български земеделци, Европейската комисия може да продължи финансирането за още 4 години. За вече одобрения тригодишен проект планираното подпомагане е в размер на 3,6 млн. евро. И този ресурс изцяло ще се оползотвори за иновативни проекти, които ще са от полза за фермерите, така че подпомагането да се влее в агросектора, посочи Боянова.
Самият хъб ще действа на територията на община Пловдив, която е асоцииран партньор. Сред 15-те партньори са още Аграрният университет в Пловдив, Центърът за растителна биология и биотехнология, Институтът по зеленчукови култури "Марица" и др. Освен учени и експерти в областта на селското стопанство и иновативните технологии в хъба участват и неправителствени организации като Националната асоциация на зърнопроизводителите, чиято цел е да подкрепи членовете си в прехода към зелена икономика, организацията на вносителите на земеделска техника БАТА, чиито иновативни проекти също ще станат достъпни за земеделците, решили да инвестират в иновации.
Дейността на първия хъб - с мотивирани критики по отношение на позеленяването
Като част от мрежата на европейските хъбове българският хъб ще осигури лесен достъп на родните земеделци и фирми до иновативния опит в останалите държави, членки на ЕС. Фермерите от другите държави също могат да ползват полезните образци, създадени от членовете на българския хъб, обясни още Светлана Боянова.
АгроХъб.бг е един от 4-те одобрени от Европейската Комисия сред 17 български кандидата за европейски хъбове. Със сигурност през следващите три години земеделците ще могат да разчитат на добрия консултант, който ще ги подкрепя в начинанията им, свързани с модернизацията на тепните стопанства.
Екатерина Стоилова