На 29 юни светата църква почита паметта на великите апостоли Петър и Павел, наричани още първовърховни първопрестолници и вселенски учители. В народния календар Петровден е свързан с началото на жътвата, затова и традициите са трайно свързани с прибирането на реколтата. По изключение това е един от малкото християнски празници, на който е разрешено да се работи до обяд.
Двамата апостоли са първите разпространители на словото божие, затова са претърпели много страдания и гонения, завещавайки ни в своите послания основните правила на християнската вяра и живот.
В апостол Петър църквата вижда образа на един отрекъл се от Христа, но след това покаял се човек, а в апостол Павел - образ на езичник, който първоначално се противял на господа, но след като Исус Христос му се явил – повярвал в него и отдал целия си живот, за да разпространява учението му. И двамата апостоли загиват мъченически – апостол Петър е разпънат на кръст, а апостол Павел като римлянин е посечен.
В представите на българския народ двамата апостоли се възприемат като братя, от които Петър е по-младият. Някъде се смятат и за близнаци. В иконографията Свети Петър се изобразява като старец в бели одежди, който държи ключовете на райските порти и определя коя душа е праведна и коя не е. В народния календар Петровден се предшества от Петровите Заговезни, които започват с първата седмица след Петдесетница. В този ден завършва постът и се приготвя младо петровско пиле. А в църквата се носят първите летни ябълки - петровки.
На този ден празнуват Петър /от гръцки "камък"/, Павел, Павла, Петрана, Полина, Павлина, Петя, Камен. Честито на имениците!