Нито едно посегателство не е регистрирано в горите на североизточна България при извършени 400 проверки между 6 и 13 юни, съобщиха от пресцентъра на Североизточното държавно предприятие. Няма и задържани вещи и не са съставяни актове и констативни протоколи. Служители на държавните горски стопанствата и СИДП са проверили 197 обекта за добив на дървесина, 158 моторни превозни средства и 45 физически лица.
Въпреки отличните резултати проверките в 18-те териториални поделения от системата на СИДП продължават по утвърдените графици, уведомяват от държавното предприятие.
Междувременно от 10 до 13 юни не са установени нарушения на 3-те постоянни контролни горски пункта в района на регионалната дирекция по горите в Пазарджик, съобщиха от пресцентъра на министерството на земеделието. Екипите горски инспектори са проверили общо 185 моторни превозни средства, транспортирщи дървесина.
През посочения период на територията на цялата страна са извършени над 3700 проверки от инспектори от държавните горски предприятия и Изпълнителната агенция по горите. Съставени са 61 акта и 16 констативни протокола.
Служителите от държавните предприятия са осъществили 1471 проверки по Закона за горите на 710 обекта за добив на дървесина, 500 превозни средства, 32 ловци и на 229 други физически лица. Съставени са 33 акта и са задържани са 90,95 пространствени кубически метра дърва.
Същевременно 100 екипа горски инспектори на регионалните дирекции по горите в страната са извършили общо 2253 бр. проверки по спазване на горското и ловно законодателства. Проверени са 216 обекта за складиране, преработване и експедиране на дървесина, 296 обекта за добив на дървесина, 692 превозни средства, транспортиращи дървесина, 239 риболовци и 810 физически лица. Съставени са общо 16 констативни протоколи и 28 акта и са задържани общо 29 пр. куб. м. дърва за огрев и едно моторно превозно средство.
При установените нарушения през периода преобладават добивът на немаркирани дървета от обекти за добив на дървесина, превозването и съхранението на немаркирана дървесина и/или непридружена с превозен билет, транспортирането на дървесина с превозни средства с нефункциониращи GPS-устройства, както и с превозни средства, които не са снабдени с проследяващи устройства, неотговарящите на нормативните изисквания системи за постоянно видеонаблюдение на обекти по чл. 206 от Закона за горите, некоректното водене на електронен дневник на обект по чл. 206 от Закона за горите и други.