През тази година фермерите в Сърбия разшириха засетите площи със слънчоглед, тъй като маслодайната култура се нуждае от по-малко изкуствени торове от царевицата на фона на поскъпването им, а също и заради очакваните добри изкупни цени, заяви председателят на Независимата асоциация на сръбските фермери Йовица Якшич, цитиран от местната агенция „Бета”. „Все още не са излезли точните данни с колко са нараснали засетите площи със слънчоглед и с колко са намалели тези с царевица поради тази прична, но е очевидно, че съотношението на засетите площи е променено, а причината за това е, че слънчогледът се нуждае от по-малки количества скъпи торове като карбамида”, каза Якшич. Той добави, че другото основание за нарасналия интерес към слънчогледа в Сърбия са добрите изкупни цени, очаквани заради войната в Украйна, която е голям производител на маслодайната култура, а това ще доведе до спад на предлагането в световен мащаб и ще вдигне цените по борсите.
Според него купувачите на слънчоглед на база на разходите за сеитба ще предлагат по 115 хил. динара (над 1020 долара по текущия курс – бел. ред.) за тон без ДДС, докато през миналата година изкупните цени бяха на пректика наполовина – около 58 хил. динара за тон без ДДС.
Самият председател на асоциацията споделя, че е засял с 60% повече слънчоглед през тази година – общо 100 хектара при 60 хектара царевица, 40 хектара пшеница и 25 хектара с рапица, като се е отказал от соята заради затрудненията с прибирането на реколтата.
Директорът на стоковата борса в Нови Сад Милош Янич на свой ред заяви, че там вече почти не се търгува слънчоглед, тъй като свободните количества преди новата реколта привършват, и че максималната цена на царевицата през годината е 34 хил. динара (малко над 300 долара по текущия курс) за тон без ДДС и 37 400 динара (над 330 долара) с ДДС. Карбамидът остава скъп на борсата, макар цените да са отстъпили от достигнатия максимум, като в момента се продава за над 910 долара за тон с ДДС.