През тази година фермерите в САЩ планират да разширят значително площите, засети със слънчоглед, заради проблемите с доставките на фона на войната в Украйна, съобщи „Блуумбърг”. Нещо повече, скокът на цените на селскостопанските продукти до рекордни дългогодишни стойности може да стимулира допълнително тяхната мотивация да засадят повече от маслодайната култура, посочва зпълнителният директор на американската Национална слънчогледова асоциация Джон Сендбекън.
От министерството на селското стопанство на САЩ прогнозират разширяване на засетите площи със слънчоглед в страната през тази година с 10%. „Аз съм убеден, че увеличението ще е по-голямо, с почти 20%”, смята обаче Сендбекън.
Слънчогледът се използва за производство на широк асортимент продукти, от олиото за готвене до фуражи за птицевъдството и дори в шампоаните. През тази година обаче може да се стигне до значителен недостиг на международните пазари, тъй като фермерите в Украйна, която е основен износител на маслодайната култура, са принудени да свият засетите площи и съответно изнасяните количества заради нападението на Русия и продължаващите военни действия на територията на страната.
Цените на слънчогледа от новата реколта в САЩ пък достигнаха рекордни стойности от около 750 долара за тон, надхвърляйки значително предишната най-висока стойност от 2008 г. от 670 долара за тон. За маслодайната култура от старата реколта цените наближават най-високите си стойности от 2011 г. досега, отбеляза Сендбекън.
Същевременно дори миналогодишната унищожителна суша в северната част на Големите равнини в САЩ облагодетелства местните фермери през тази година, тъй като благодарение на нея в почвата остана прекомерно количестов азот, коментират от „Блуумбърг”. Това ще даде възможност за намаляване на разходите за изкуствени торове, чиито цени нараснаха в пъти само за няколко месеца.