Заместник министър-председателят по климатични политики и министър на околната среда и водите Борислав Сандов беше на официално посещение в Сърбия, където проведе двустранна среща с министъра на защитата на околната среда на страната Ирена Вуйович, събощиха от пресцентъра на оглавяваното от Сандов ведомство.
Министрите подписаха двустранно Споразумение по оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) и стратегическа екологична оценка (СЕО) в трансграничен контекст. То цели да регулира условията и реда за провеждане на процедурите и обществените консултации, включително публични изслушвания на териториите на двете страни, процедурата за обмен на документация и нейното публично оповестяване и предоставянето ѝ на официалните езици на двете страни. По този повод Вуйович изтъкна, че подписването на споразумението установява законовата рамка за сътрудничество между България и Сърбия в областта на защитата на околната среда, цитирана от сръбската телевизия „Агро”.
Одобрена беше двугодишната програма за периода 2022-2023 г. за прилагане на меморандума за разбирателство между двете министерства и за сътрудничество в областта на опазване на околната среда, подписан на 22 януари 2019 г. в сръбския Димитровград.
Министрите обсъдиха текущи въпроси в сферата на околната среда и водите и изразиха готовност за ползотворно бъдещо сътрудничество.
Вуйович отбеляза, че министерствата на околната среда на двете страни си сътрудничат интензивно през последните години, като през миналата година са били проведени поредица от заседания на работни групи за трансграничното въздействие върху околната среда. Според нея „заседанията са от неоценима важност, тъй като с обмяната на опит ни помагат заедно на открием най-добрия начин за разрешаване на текущите проблеми в областта на защитата на околната среда”.
Сръбският министър изрази благодарността си към България за нейната подкрепа за страната ѝ в процеса на европейската интеграция, особено що се отнася до отварянето на глава 27, която обхваща околната среда и климатичните промени. „Тази глава е много важна за нас, защото от една странва ни налага допълнителни задължения, но и ни стимулира да работим още по-упорито и да продължим да решаваме бързо проблемите на околната среда в Сърбия”, сподели тя.