Нестабилното време с честите смени на температурите тази пролет не тревожат земеделските производители, защото сеитбата върви с ускорени темпове и в Южна България тя е пред приключване. Регионите на север от Дунав обаче е нормално да изчакват с оконочателното засяване на пролетните култури, като в Добруджа дейностите са започнали едва преди няколко дни, съобщи за Синор.бг председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Костадин Костадинов. На този етап есенниците се развиват добре, въпреки че влажността в почвата не отговаря на изискванията.
Актуалните данни на Министерството на земеделието за площите, засети с маслодаен слънчоглед и царевица за зърно тази пролет, са значително над нивата, с които сетибата се движеше преди една година. Към 7 април 2022 г. със слънчоглед вече са засети 1,886 млн. декара, или188 606 хектара, което е с цели 384 процента над засятото през април 2021 г.
Интервю с Костадинов - ОСП и Стратегически план
Голяма активност има и при царевицата, която технологично се сее по-късно от маслодайното семе. Към 7 април т.г. готовите площи са 596 040 дка, или 59 604 ха, докато към април миналата година засетите площи са били едва 29 310 дка, или 2 931 ха. Ръстът е с близо 2 хиляди процента, съобщиха от агроминистерството.
По-всичко личи, че фермерите реагират адекватно на кризата в Украйна, която при всички положения ще доведе до дефицити на зърно в Черноморския регион. Затова и тази година пролетните култури вероятно ще бъдат върху доста по-големи площи.
Ще припомним също, че тази година Европейската комисия вдига забраната за оставяне на площи под угар, така че и българските фермери като останалите в ЕС ще разполагат с повече терени за пролетните култури.
Браншът чака наредбата, за да обработва угарите
На този етап сеитбата на пролетния ечемик закъснява и това се определя от липсата на пазарен интерес към тази култура.