Начало » Пазари » Зърно
09.04.2022 г.

Сърбия одобри износа на пшеница и царевица за Северна Македония

Словения преговаря за увеличаване на вноса от западната ни съседка
Сърбия одобри износа на пшеница и царевица за Северна Македония

Правителството на Сърбия одобри износа на пшеница и царевица за Северна Македония в изпълнение на споразумението между двете страни, сключено преди налагането на временна забрана за износ на основни селскостопански продукти от страната, съобщи местната телевизия „Агро”. Наскоро по аналогични причини бяха взети решения в същия смисъл и за износа на посочените зърнени култури от Сърбия за Италия и Албания.

„Решението дава възможност за осъществяване на вече договорени бизнес сделки между компании от Сърбия и региона”, съобщават от правителствения пресцентър. Както и в случаите с Италия и Албания, оттам добавят, че „това няма да причини смущения в работата на вътрешния пазар на селскостопанска продукция и храни и няма да застраши продоволственвата сигурност на населението”, като от друга страна ще допринесе „за изграждането на доверие и поддържането на добрите търговски взаимоотношения в региона”.

Междувременно стана ясно, че Словения преговаря със Сърбия за увеличаване на вноса на пшеница, съобщи обществената медия „Радио и телевизия Войводина”. Причината е в нарушените доставки заради войната в Украйна, посочи словенският министър на селското стопанство Йоже Подгоршек. „Знаем, че Сърбия ще осъществи износ на пшеница за определен брой държави по списък и очакваме да сме сред тях”, каза Подгоршек.

Словения произвежда около 70% от пшеницата, необходима за задоволяване на нуждите ѝ, но производителите държат да продават зърното си по пазарните цени, заяви председателят на Словенската селскостопанска камара Роман Жвеглич.

Традиционно над половината от внасяната в Словения пшеница се доставя от Унгария, но в началото на март тя забрани износа на зърно заради войната в Украйна.

Сърбия одобри износа на пшеница и царевица за Северна Македония
8501
 

Последни материали
Виж
Експерти настояват да бъдат субсидирани като земеделски земи
В лошо състояние са 700-800 хектара полезащитни пояси в южна Добруджа
Доклад на Синор.БГ
През седмицата: На Народното събрание земеделието му е последна грижа
В 2 от случаите не са събрани достатъчно доказателства
РИОСВ-Смолян провери 27 сигнала за щети от мечки от началото на годината
Въпреки подобрените запаси от влага в почвата след майските дъждове
Прогнозата за тазгодишната реколта от рапица в Украйна е песимистична
Сеитбата на царевицата е близо до приключване, а на соята продължава
Жътвата на есенната пшеница в САЩ започна още в края на май
В аврозоната земеделските институции ще спестят разходи от превалутиране
Първият държавен магазин за храни може да отвори в Пловдив до 2 месеца
Свързани материали
Виж
Проекти се приемат до 11 юни
Във Враца се провежда бизнес форум за партьорства между България и Сърбия
МВнР препръчва на българите да не ходят в Сърбия в събота и неделя
Средствата се осигуряват от Програма ИНТЕРРЕГ VІ-А
Микро, малки и средни предприятия по границата със Сърбия ще получат 5,6 млн. евро за модернизация
Отменена е и временната забрана за доставките на пелети от чужбина
Сърбия свали предсрочно ограниченията върху вноса на растителни масла
Още 6 страни от ЕС са върнали сръбски партиди само от началото на годината
Италия не допусна внос на соя от Сърбия заради високи нива на афлатоксини
Благодарение основно на рапицата с разширение от 36,8 на сто
Есенната сеитба в Сърбия обхвана 8,5 на сто повече площи
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини