На заседание на правителството на Сърбия бе одобрен износ на пшеница и царевица от юридически лица за Италия, базиран споразумение, което бе сключено преди влизането в сила на решението за временна забрана на основни селскостопански продукти и храни от страната, съобщи местната телевизия „Агро”. От правителството преценяват, че износът на пшеница и царевица за Италия няма да доведе до нарушения в дейността на сектора на селскостопанската продукция и храните на Сърбия и няма да застраши продоволствената сигурност на населението, като същевременно ще допринесе за изграждането на доверие и запазване на добрите търговски връзки в региона.
В интервю за сръбската агенция „ТАНЮГ” директорът на асоциацията „Сръбско жито” Сунчица Савович уточни, че износът е само за един клиент от Италия, като количествата са 67 хил. тона царевица и 17 хил. тона пшеница. Савович припомни, че Италия е основен клиент за произведените в Сърбия зърнени култури, като между 27% и 30% от годишния им износ е насочен към Апенинския полуостров. „През миналата година те купиха около половин милион тона царевица и около 340 хил. тона пшеница, а членове на асоциацията „Сръбско жито” имаха сключени договори с италиански вносители за 195 хил. тона пшеница и 160 хил. тона царевица преди решението на правителството да забрани износа”, изтъкна тя.
Същевременно директорът на асоциацията посочи, че износителите са чакали 5 дни за получаване на официално разрешение на сръбското правителство, за да започнат доставките на договорените 30 хил. тона пшеница и 17 хил. тона царевица за Албания. Тя съобщи, че според вече подписани договори „Сръбско жито” е поела задължението за изнесе 495 хил. тона пшеница за различни пазари до 30 юни и 670 хил. тона до 30 септември.
Наскоро министрите на селското стопанство на Сърбия и Северна Македоние се договориха износът на пшеница, царевица, брашно и растителни масла за готвене за Скопие да продължи според предварително сключените споразумения.
На свой ред от Сръбската търговска камара смятат, че временната забрана за износа на зърно и брашно от страната трябва да бъде премахната или поне да бъде заменена с квоти, така че производителите да могат да се възползват от настоящите високи цени, преди те да започнат да се понижават с наближаването на жътвата.