Директорът на Югозападното държавно предприятие инж. Дамян Дамянов заяви, че цената на дървата за огрев в складовете в тази част на страната, от които държавните горски стопанства продават на населението директно, е почти еднаква и се около 90 лева за кубически метър с транспортните разходи, съобщиха от пресцентъра на министерството на земеделието, храните и горите. Дамянов подчерта, че дървата се заплащат директно на служителите на държавните горски стопанства срещу съответния документ.
МЗХГ започна проверки в 17-те склада, от които държавните горски стопанства продават дърва за огрев директно с цел да бъде обезпечена доставката на дървесина за местното население и то на цена, която е поносима, заяви ресорният министър д-р Иван Иванов припосещението си в един от складовете в държавен горски разсадник „Къщата“ в Благоевград. „Целта ни е да обезпечим както този отоплителен сезон, така и следващия“, добави Иванов.
Министърът посочи, че е предвидено да има още 39 такива склада на територията на цялата страна, като общият им брой ще стане 56 с тенденция да нараснат. „Основната им цел е те да гарантират своевременна доставка на дървесина за местното население по такъв начин, че да се избегнат спекулациите с цените, на които бяхме свидетели всички в края на миналата година“, изтъкна той.
Иванов беше категоричен, че това няма да е конкурент на частния бизнес, защото добивът на дърва за огрев и продажбата ѝ на местното население е част от дейността на държавните горски предприятия. „Това, което може да се случи, е самите прекупвачи да се ориентират пазарно и да престане тази спекула в последните месеци – дървесината да достигне 160 лв. на кубик, което за доходите на пенсионерите е недостижимац ена. Нашата цел е не да изкривяваме пазара, напротив, да дадем възможност на хората с ниски доходи да получат отопление“, подчерта той.
Министърът припомни, че са разработени 2 варианта за снабдяване на населението с дърва за огрев – направо от склада или те да се доставят до домовете. „Целта е да се избегнат посредници. Сега ще се плаща директно на служителите от държавните горски стопанства, за да няма злоупотреби“, подчерта той.
Иванов отбеляза, че се очаква с предприетите действия да се постигне изсветляване на сектора. Той уточни, че се изисква хората да са жители по постоянен адрес на населеното място и списъкът да е заверен от кмета. „На първо място осигуряваме това местно население, което се дава по списък от кметовете. Разработваме механизъм и граждани да могат да купуват до определен лимит “, обясни министърът.
По думите му сега има сигнали за злоупотреби при заплащането на дървата за огрев на кметовете.
Иванов добави, че държавните горски стопанства ще закупят техника съсс редства от приходите си, това е част от тяхната социална функция, като ще се търси баланс между тяхната нужда, разходите, които трябва да направят, и ефекта, който трябва да постигнат.