Тез дни Ройтерс информира, че според резултатите от най-новото проучване, оповестени в бюлетина на Националната академия на науките на САЩ (Proceedings of the National Academy of Sciences), биологичното гориво етанол, произведен от царевица в САЩ е по-вредено за климата от бензина. Тази тема е доста актуална и за нас, тъй като повдигането на този проблем съвпадна с посещението на министъра на финансите Асен Василев във Вашингтон с основни теми на разговори свързани с енергийната ефективност, модерните зелени технологии и климатичните промени.
Производството на биогорива не увеличи енергийната независимост на Франция
Но наистина ли етанолът е „по-зелен“ от бензина?
Още от времето на петролното ембарго от 1973 г. Щатите се стремят да редуцират потреблението на петролни горива и заместването им с алтернативи. Администрацията на президента Джо Байдън следва същата политика и настойчиво подкрепя засилването на биогоривната компонента (биоетанола) в горивната индустрия.
Според Reuters ново проучване, финансирано от от Националната федерация за дивата природа и Министерството на енергетиката на САЩ (National Wildlife Federation and U.S. Department of Energy) демоснстрира, че царевичният етанол е с 24 процента по-въглеродно интензивен от бензина. Това означава, че процесът на производство на биогорива, който включва етапи от подготовката на почвата до обработката на крайните суровини, води до мащабни емисии в атмосферата.
През 2005 г. конгресът на САЩ въвежда стандарт за възобновяеми горива, който изисква рафинериите за гориво да смесват 7, 5 млрд. галона етанол в бензин до 2012 г. През 2007 г. Конгресът драстично разшири програмата за РЧС с подкрепата на някои основни екологични групи. Новият стандарт увеличи с повече от три пъти годишното потребление на възобновяемото гориво. По този начин властите в САЩ планираха да намалят количеството на вредните емисии, както и да подпомогнат фермерите. В резултат на тези мерки отглеждането на царевица в Щатите нарасна с близо 9 на сто в резултат на мащабното разширение на площите.
Още със започването на този процес, според Livingorganicnews, редица американски учени изразиха сериозни опасения, че очертаващата се тенденция за засаждането на огромни площи с енергийни култури може да промени използването на земята. В началото на 2008 г. Science публикува две забележителни статии. Един от тях описва как културите за биогорива директно изместват местообитанията, богати на въглерод, като например пасищата. Другият показа, че отглеждането на култури за биогорива е предизвикало вредни косвени ефекти, като обезлесяването, тъй като земеделските производители се състезаваха за високодоходните продуктивни земи.
Трябва да отбележим, че в публикацията на Reuters от 15 февруари се посочва, че Асоциацията за възобновяеми горива на САЩ (Renewable Fuels Association ) оспорва изводите от новото проучване, като според тях методологията на изследването е „фундаментално погрешна“. Асоциацията се позовава на доклада Министерството на земеделието на САЩ (USDA) от 2019 г.,в който посочва, че емисиите на парниковите газове от целия жизнен цикъл на етанола са с 39% по-ниски от тези на бензина.