От 4 ноември Европейската комисия въвежда официално наблюдение върху вноса на етанол от възобновяеми горива („биоетанол“) в ЕС. В контекста на икономическия спад, причинен от COVID-19, вносът на това гориво на ниски цени се е увеличил значително през последните месеци, съобщиха от ЕК. В същото време европейската индустрия за производство на биоетанол предостави доказателства, че по-нататъшното увеличение на този импорт би причинил икономическа вреда на сектора.
Затова Еврокомисията е предприела незабавни стъпки, за да позволи проследяване на обема на вноса, което ще позволи на производството на биоетанол да оцени по-добре ситуацията.
В тази връзка изпълнителният вицепрезидент и комисар по търговията Валдис Домбровскис заяви, че „нашите икономики все още са засегнати от последиците от пандемията и процесът ни на възстановяване не трябва да бъде спрян от изкривяващите търговски практики на трети страни. Ето защо трябва внимателно да наблюдаваме всяко търговско развитие, което потенциално може да възникне от нелоялна конкуренция. Такъв е случаят с биоетанола днес, но други индустрии скоро може също да изискват наблюдение на вноса, за да могат да бъдат по-добре защитени от тези нежелани практики."
Надзорът на Комисията върху вноса не е мярка, която ограничава вноса. Той осигурява бърз мониторинг на развитието на вноса за конкретни продукти. Данните ще бъдат публично достъпни. Това би трябвало да помогне на индустриите да имат по-добър преглед на ситуацията в техния сектор и да им предостави информация, основана на факти, която да им помогне да проучат необходимостта от по-нататъшни действия.
Въвеждането на надзор върху вноса е след молба, отправена от Франция, от името на европейската индустрия за производство на биоетанол. Промишлеността предостави достатъчно информация, показваща, че наскоро е настъпил значителен ръст на вноса, както и индикации, че този внос би причинил икономическа вреда.
Затова и на 4 ноември е издаден изпълнителен акт, одобрен от държавите-членки, за наблюдение на вноса от трети държави за период от една година. Статистическите данни за вноса ще се предоставя всеки месец на уебсайта на ЕК.
Тъй като и други отрасли на ЕС могат да се сблъскат със сравними ситуации, Комисията остава отворена да разгледа всички надлежно подкрепени искания. Европейските икономически сектори, способни да предоставят достатъчно първоначални доказателства за значително неблагоприятно въздействие и вреда, причинени от скорошно увеличение на вноса, могат да се възползват от възможността за надзор на вноса.
Въз основа на правната рамка на ЕС тези искания обаче трябва да бъдат насочени към държавите-членки на ЕС. С това Комисията потвърждава, че е в състояние да предостави на заинтересованите страни адекватни инструменти за наблюдение, за да се предвиди търговски натиск върху други сектори на европейската икономика.