Разследването на МВР и прокуратурата за трагедията в софийското село Антон от миналата седмица, свързано със смъртта на овчар, стигна до ареста на крупен фермер, арендовал земеделска земя в Средногорието. Последните разкрития от дейността на арендатора насочват и към съмнителни сделки с източване на европейски субсидии. Затова и днес, в интервю за „Нова телевизия” министърът на земеделието Иван Иванов обясни, че още в края на миналата седмица той е разпоредил на Българската агенция по безопасност на храните БАБХ всестранна проверка на фирмите на този арендатор.
Още утре - 14 февруари, инспекторатът на фонд „Земеделие” също ще се заеме с делата на фирмите на арестувания земеделец. „Целта ни е да санкционираме и ако можем, да предотвратим всяко нарушение, което срива имиджа на българските земеделци”, посочи министър Иванов. И допълни, че ръководството ще работи активно срещу широко разпространената досега практика за фиктивно деклариране на обработваеми площи за получаване на субсидии, както и за изплащане на евросредства за несъществуващи животни.
Самото интервю на министъра пред „Нова телевизия” беше свързано с предстоящите протести на животновъдите, предизвикани от кризата в бранша и дълго забавяната помощ за стопаните. Пред репортер от телевизията Стоян Чуканов, фермер в областта на месодайното животновъдство, остро разкритикува ограничения размер на помощта, предвиден в проектобюджета за тази година. „България единствена от съседните държави предвижда най-ниската помощ и за Ковид мярката, и за схемата де минимис – и всичко това на фона на фалитите заради високите цени на горивата и тока”, посочи Чуканов.
Животновъдът от Южна България Танчо Колев настоя много бързо парламентът да приеме промени в Закона за частните фалити, така че колегитему да успеят да обявят фалити.
Земеделският министър увери обществеността, че ще продължи срещите си с бранша, които се провеждат още от началото на мандата - за решаването на всеки конкретен случай.
Писма до премиера с искане за спешна среща по повод проблемите на земеделския бранш
Той обаче дебело подчерта, че заради политическата криза през 2021 г. и неколкократно провелите се избори за парламент сегашният кабинет извънредно забави приемането на бюджета, което се отразява и на липсата на средства, които веднага да бъдат изплатени като обезщетения за ковид кризата. Иванов обеща, че веднага след одоборнеието на закона земеделската общност ще бъде компенсирана.
Остава да видим дали срещите с бранша ще доведат до конкретна и навременна помощ или другата седмица животновъдите ще протестират.