В последния анализ на Центъра за икономически изследвания в селското стопанство (CAPA) се посочва, че през 2021 година България ще постигне рекордни стойности като добавена стойност от земеделие, надхвърлящи 4,2-4,3 млрд.лв.
Брутната продукция по предварителни данни на НСИ възлиза на 10,2 млрд.лв. и това се дължи на добрата реколта и осезаемото увеличение на цените на зърнените култури, сочат икономистите.
Делът на зърнените и маслодайни култури, които формираха около 50% от брутната продукция от селско стопанство през 2021 г., ще увеличат този процент до над 60%.
В същото време по предварителни данни на НСИ разходите за суровини и материали в селското стопанство през миналата година са нараснали с 9,2% на годишна база. Най-сериозен ръст се измерва при минералните торове, където увеличението е с 26%, докато препаратите за растителна защита са поскъпнали с малко над 1%.
Скъпите торове ще доведат до 8-процентен спад в зърнопроизводството в ЕС през 2025 г.
Изследвания на САРА показват, че цената на минералните торове освен от цените на природния газ силно зависи и от изкупните цени на продукцията и доходността. При ПРЗ не се открива силна детерминираност между пазарната конюнктура и ценовите индекси на ПРЗ, което се обяснява със силно специфичния пазар на такива продукти, където водеща роля в ценообразуването имат производителите на ПРЗ.
На фона на положителните данни за производството на зърнени и маслодайни култури ситуацията с плодовете и зеленчуци катастрофално се влошава. Делът на зеленчукопроизводството в растениевъдната продукция за 2021 г. ще слезе на едни от най-ниските си нива до 4,6%, се посочва в анализа. За сравнение, през 2020 г. този дял е възлизал на 7,1%.
Зеленчукопроизводството свива своето присъствие в Брутната селскостопанска продукция до 4,1%, заедно с картофите, като за сравнение между 2011- 2015 година този процент е бил по-нисък.
Потреблението на зеленчуци за първите 3 тримесечия на 2021 г. показва, че то нараства до 6,6 кг на човек от домакинството, докато през 2020 г. е било 6,1 кг/човек - колкото е и преди пандемията от КОВИД-19. Спад от 8 хиляди тона се отчита и при реколтата от домати, като предишната прогноза на CAPA беше за 112 хил. т домати през 2021 г. Последните данни на НСИ обаче показват, че миналата година секторът е произвел 100 хиляди тона.
САРА понижава прогнозата си за производството на пипер до 50 хил.т. На същите нива е била реколтата и през 2020 г, когато производството е 51 хил.т. е било едно от най-ниските нива за последните 10 години.
В последващите предвиждания за производството на краставици през 2021 година САРА запазва очакванията си за обеми от 43 хил. т за оранжерийно производство и 9 хил. т - за продукцията, отглеждана на открито. Прогнозното общо производство на краставици за миналата година е около 52 хил.т, се посочва в доклада.