В годишния доклад за състоянието и развитието на земеделието за 2020 г., приет на вчерашното заседание на правителството, се отчита 3,3% спад в брутната добавена стойност (БДС) на селското, горско и рибно стопанство спрямо предходната 2019 година. Отрасълът е създал добавена стойност за над 4 млрд. лева, като намалението се обяснява най-вече с неблагоприятните климатични условия, довели до понижение на производството на някои от основните земеделски култури, както и с негативните последствия от пандемията от COVID-19, съобщават от пресцентъра на МС.
Делът на аграрния отрасъл в общата брутна добавена стойност за икономиката на страната обаче нараства с 0,2 процентни пункта спрямо 2019 г., достигайки 4-процентен дял.
Ето каква е била картината на миналата година по тримесечия. Според сезонно изгладените данни, брутната добавена стойност през първото тримесечие на 2021 г. е намаляла с 10,2% на годишна база, а през второто - се увеличава с 3,1 на сто.
В доклада има данни и за тази година, като през първото полугодие на 2021 г. нетният износ на аграрни стоки от страната възлиза на 636,4 млн. евро, което е с 31,8% повече спрямо същия период на 2020 г.
Приносът на земеделието остава слаб, сочат бюджетни прогнози
Водещи групи продукти в структурата на селскостопанския експорт са житните и маслодайните култури, следвани от растителните мазнини, остатъци от хранителната промишленост и приготвени храни за животни, безалкохолни и алкохолни напитки, хранителни продукти, приготвени на базата на житни растения и др.
През 2020 г. износът на селскостопански стоки се запазва около нивото от предходната година, докато при вноса се отчита нарастване с 8%.
По Програмата за развитие на селските райони през 2020 г. са изплатени 815,2 млн. лева, а по Програмата за морско дело и рибарство 2014-2020 г. около 27 млн. лева.
Подкрепата на земеделските производители с национални средства по държавни помощи през годината е в размер на 349,5 млн. лева.
В доклада са посочени приоритетите и целите на политиката в аграрния отрасъл, мерките и действията за тяхното постигане през 2022 г.