До края на януари или най-късно началото на февруари министерството на земеделието ще организира виртуални приемни за срещи на фермерите с всички шефове на дирекции, така че при всеки сигнал или запитване, подадени от страна на земеделските производители, да има бърза комуникация. Очевидно, че срещите ще стават електронно, затова е нужна и съответната подготовка. Това съобщи министърът на земеделието Иван Иванов, който заедно със заместник-министрите Стефан Бурджев, Иван Христанов, Атанас Добрев и Момчил Неков даде за медиите.
На 26 януари от агроминистерството дадоха по-точни данни за тези приемни, които Синор.бг публикува на 27 януари.
На 28 януари (петък) 2022 г. от 10 ч. Министерство на земеделието ще започне новата инициатива с „виртуална приемна”. Предвид изискванията за спазване на противоепидемични мерки ведомството предоставя възможност на всички заинтересовани страни да задават своите въпроси и да получават отговори от директори на дирекции в Министерството. В първата „виртуална приемна” участие ще вземат директорите на дирекции „Растениевъдство”, „Животновъдство” и „Политики по агрохранителната верига”. В заявката е необходимо да бъде се отбележи името на участника, дирекцията, от която очаквате да получите отговор, както и да посочите въпроси и теми, които бихте искали да бъдат обсъдени и вашата електронна поща, чрез която да можете да бъдете включени в срещата.
Във „виртуалната приемна” всеки ще може индивидуално да разговаря със съответния директор, да зададе лично въпросите си и да получи самостоятелен отговор.
Програмата е както следва:
9:30 ч. – 10:30 ч. Петър Кировски директор на дирекция “Растенеиевъдство”
10:35 ч. – 11:35 ч. – Деница Ковачева директор на дирекция “Животновъдство”
11:40 – 12:40 – д-р Милена Трендафилова директор на дирекция “Политики по агрохранителната верига”
Желание за участие може да бъде заявено на следния адрес: vaprosi_mzm@mzh.government.bg;
От ведомството молят да имате предвид, че времето е разпределено за всеки участник, който ще разполага с 5 минути
Срокът за подаване на заявленията е до 14:00 ч. на 27 януари (четвъртък) 2022 г.
По отношение на структурната реформа във ведомството, на въпрос на Синор.бг как ще се процедира с пенсионираните служители и дали в „Напоителни системи”, където 85% от персонала е на пенсионна възраст, хората няма да бъдат оставени на граждански договори, министър Иванов обясни, че външна фирма ще направи анализ на всички звена в структурата на министерството.
Не е ясно кога анализът ще бъде готов, но въз основа на него ще се направи и преструктурирането на всички областни дирекции, общински служби и агенции.
До половин година Иванов се надява да бъдат приети от парламента и промените в законодателството, свързани с отделянето на Българската агенция по безопасност на храните, агенцията по сортоизпитване, апробация и семеконтрол и Изпълнителната агенция по горите.
По отношение на работата по Стратегическия план, Иванов припомни, че ще се работи плътно с браншовите организации. Колкото до 9-те варианта за преразпределяне на резерва от наложените тавани, всички те трябва да бъдат обсъждани освен с фермерите и с народните представители, тъй като те отчасти се разминават с решенията, вписани в коалиционното споразумение. Така че последна дума ще има парламентът, затова и все още не се обявяват публично.
От следващата седмица ще започне първата кампания за популяризиране на „Зелената сделка”, като тя ще бъде насочена изключително за разяснения към малкия и среден бизнес, обясни още министър Иванов.
Текстът е добавен на 27 януари