Начало » Новини » Света
02.01.2022 г.

Климатичните промени ще определят ценовите колебания при селскостопанските стоки и през 2022 г.

Очаква се поредна влажна пролет в Европа
Климатичните промени ще определят ценовите колебания при селскостопанските стоки и през 2022 г.

sinor.bg

Метеорологичните условия през 2021 г. опъваха нервите на фермерите по целия свят. Сушата в западните части на Северна Америка, в Русия и Австралия, наводненията в Китай, продължителният мусон в Индия ни карат да се замислим каква ще бъде 2022 г. Тя се очертава поне толкова неспокойна и през нея ще преобладава поредната проява на феномена „Ла Ниня”, предизвикваща понижаване на температурите на повърхността на водата под дългогодишните климатични стойности в източната тропическа зона на Тихия океан, както и 22-годишният слънчев цикъл и Тихоокеанската декадна осцилация.

Тяхната роля ще бъде определяща за времето в Северна Америка и ще окаже известно въздействие върху формирането му в Русия, Китай, Южна Америка и Австралия, констатират от електронното издание World Grain.

Най-сухото време в света продължава да се задържа в западната част на Северна Америка от мексиканската граница на САЩ през високите равнини, Скалистите планини, големият подземен басейн и щатите по тихоокеанското крайбрежие до източната и южната част на провинция Албърта и провинция Съскечуан в Канада. Сушата там се задържа вече втора година, като от началото на 2020 г. не се усеща особена промяна. Единствено сезонът на мусоните в Мексико през 2021 г. се оказа достатъчен за преодоляването ѝ на територията на страната. Според анализатори едновременната проява на „Ла Ниня” и началото на 22-годишния слънчев цикъл предизвиква големи тревоги за времето в Северна Америак през 2022 г., тъй като статистическите данни от миналото сочат, че при съвпадането им се повишава възможността за дългогодишна суша, макар и с известни промени спрямо сегашното положение.

В Русия регионите за производство на пролетна пшеница и слънчоглед вече понесоха загуби на реколта през 2021 г. заради сухото и горещо време. Има основания да се смята, че това може да се повтори и през 2022 г., тъй като почвата още не е поела достатъчно влага, а в началото на сезона сушата може да се усили, създавайки неблагоприятни условия за отглеждането на селскостопанските култури.

Прогнозите сочат, че в Североизточен Китай през лятото на 2022 г. пък може да паднат доста повече валежи от обичайните. В източната част на страната пък след  две години на прекомерни валежи изглежда реалистично времето да е по-сухо.

Сушата в България през есента на 2018 г.

За разлика от очакваната суша в Русия и Китай, в Европа може да станем свидетели на вегетационен период с прекалена влага на моменти, който ще започне през пролетта и ще продължи през лятото.

Селскостопанските региони в южното полукълбо могат да пострадат от необичайни метеорологични условия, предизвикани от „Ла Ниня”, което според последните прогнози ще се проявява до второто тримесечие на 2022 г. включително.

Проблеми се очертават най-вече в Бразилия, Аржентина, ЮАР и Австралия. В Южна Америка „Ла Ниня” вече се прояви с по-слаби от обичайните валежи напоследък в южна Бразилия, южен Парагвай и източните части на Аржентина. Студеното време през ноември обаче не позволи сушата да окаже голямо въздействие. Освен това останалите части на двете големи южноамерикански държави не са засегнати и могат да компенсират загубите на реколта в посочените региони. В Австралия през януари пък може да се стигне до наводнения, особено в щата Куийнсленд.

Ако всички времеви аномалии се случат според прогнозите, общото въздействие на метеорологичните условия върху производството на селскостопанска продукция може да се оприличи донякъде на резултатите през 2007-2008 г. Тогава множеството проблеми с реколтите от селскостопански продукти, предизвикани от метеорологичния фактор, доведоха до спад на световното предлагане на зърно и маслодайни култури.

Климатичните промени ще определят ценовите колебания при селскостопанските стоки и през 2022 г.
13630
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Живеем в най-горещата година от човешката история - 2024
Земята е имала сравнима концентрация на CO2 преди 3-5 милиона години
Концентрацията на парникови газове с нов рекорд
Предстоящо
WWF ще проведе първата за страната Младежка асамблея за климата в Перник
НССЗ
На 15 октомври в Троянско ще се проведе демонстрация за опазване на почвите
Рекордните температури продължават и през август и годината досега е най-топлата в историята на земното кълбо
Кандидатите за приспособяване към климатичните условия пък са едва 3-ма
Само 63-ма родни фермери са поискали субсидии за климатично устойчиви сортове
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини