Четиримесечната суша, продължила в някои региони на страната от юли досега, изправя фермерите пред опасността да презасяват следващата пролет, особено върху полетата с рапица, покълнали изключително нарядко. Това съобщи за Синор.БГ председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Костадин Костадинов, коментирайки състоянието на есенниците в страната.
„За разлика от миналата година, когато в началото на октомври все пак паднаха дъждове със селскостопанско значение, тази есен състоянието е изключително тревожно. Особено в някои региони от Северна България, в Добруджа и около Врачанско. В Южна България имаше известни превалявания, но картината е изключително шарена“, посочи зърнопроизводителят.
Въпреки сухата земя и трудността при обработките фермерите успяха да засеят в срок, като в момента състоянието на посевите е различно в отделните краища на страната. Колкото до състоянието на пшеницата, заради топлото време в някои региони като Великотърновско и Ловешко тя е на фаза братене. Другаде поникването е доста късно и при внезапно застудяване има опасност от измръзване. Поникването е неравномерно и това е изключително притеснително за състоянието на есенниците.
Хората се надяват на скорошни валежи, но според дългосрочните прогнози до 20 ноември едва ли ще има дъжд. Явно природата е решила да потопи във вода държави като Италия и Испания, като остави без капка дъжд източните части на континента.