Рязкото застудяване в западната част на Русия през тази седмица увеличава рисковете от щети по есенниците в някои области от Централния и Приволжския федерален окръг, съобщи електронното издание Zerno, като се позова на доклад на компанията Refinitiv. Разширяването на районите със снежна покривка обаче намалява възвожността за рязък спад на температурата на почвата, което може да предпази есенната пшеница от значително увреждания, се посочва в документа.
През последните седмици в Черноморския регион се регистрира сухо време с температури, надхвърлящи обичайните за това време на годината от 3 до 5 градуса по Целзий. Най-много валежи паднаха на територията на Западна Украйна (с 30 милиметра над нормата) и там снежната покривка се запазва. Постепенно обаче топлото време над Украйна се измести на изток, в южната част на Русия и в Казахстан, като през тази седмица започва застудяване. Основните райони със студено време и температури на въздуха от 10 до 20 градуса под нормата се очаква да се ограничат до западните и северозападните части на Русия, които са извън границите на големите производствени региони на пшеница в страната, намиращи се главно в югозападната част. Минималните температури в Украйна и в Южния федерален окръг на Русия може да се понижнат до минус 10-15 градуса, а в отделни региони на Поволжието и Централния федерален окръг на Русия температурите може да паднат до граничните стойности, опасни за есенната пшеница (минус 12-18 градуса).
Същевременно високата активност на циклоните през следващите дни може значително да увеличи снежната покривка в посочените райони (до 20 сантиметра). Очаква се този процес в Украйна да не протича толкова активно.
Анализатори на електронното издание УкрАгроКонсалт припомнят, че заради закъснялата пролет през тази година се стигна до изместване на графика н всички селскостопански дейности, което доведе до закъсняване и на есенната сеитба, а метеорологичните условия през есента в Украйна се оказаха малко по-лоши от средните. Септември и октомври бяха по-студени от обичайното, което забави развитието на растенията, а през ноември се стигна до точно обратното – температурата на въздуха на няколко пъти се повишаваше до 15 градуса. Това топло време можеше да подпомогне на посевите да се развият, но влажността на почвата на територията на страната бе недостатъчна. Вследствие на това в отделни райони в южна Украйна е регистрирано разредено поникване на есенниците, а успелите да пробият растения не можаха да укрепнат достатъчно преди настъпването на студовете и част от тях навлязоха слаби в зимния период. От изданието коментират, че при това положение пролетното подхранване ще бъде особено важно, но при високите цени на торовете то изобщо няма да бъде лесно осъществимо.