Индийският Съвет за ценните книжа и борсите взе решение да прекрати за 1 година търговията с фючърси с основни селскостопански продукти с цела сдържане на темпото на ръст на цените на хранителните стоки в страната, съобщи „Ройтерс”. От органа за регулиране на търговията на стоковите борси в Индия уточняват, че няма да се провеждат търгове за соя, соево масло, нерафинирано палмово масло, пшеница, ориз, нахут, азиатски боб (мунг), рапица и синап. По съществуващите договори няма да се разрешава отварянето на нови позиции за изброените продукти, добавят оттам.
Мярката се предприема за първи път, откакто в Индия през 2003 г. бе сложено началото на търговията с фючърси. Очаква се това да затрудни максимално хеджирането на рисковете за търговците, особено на фона на скорошните протести от страна на фермерите за реформите в търговията със селскостопански продукти, които в крайна сметка бяха отменени.
Повод за вземането на решението е рекордният ръст на цените на растителните масла в Индия, използвани за приготвянето на храни, което принуди правителството на страната да понижи значително митата върху вноса им.
Участниците на пазара очакват заради предприетата мярка вносът в страната в посочените продукти да се свие в значителна степен, тъй като търговците няма да разполагат с инструмент за хеджиране на рисковете.