Скандалите около кадровите каши с ръководството на държавното предприятие „Напоителни системи” необяснимо защо държаха в напрежение екипа на служебния министър на земеделието Христо Бозуков в продължение на месеци, без земеделската общност да разбере какво се случва с тази компания. Привидно проблемите се обясняваха с умишления бойкот в работата на предишното управление на предприятието, оставило „Напоителни системи” без оперативни средства за плащане дори на заплатите на работещите.
Но едва днес, новият министър на земеделието Иван Иванов разкри истинската същност на проблемите, заложени от последния редовен кабинет. В интервю за вестник „24 часа” министърът обяви, че „благодарение на усърдната (в кавички) работа на предишното ръководство (кабинетът преди служебното правителство), с лека ръка са проведени тръжни процедури, свързани с рехабилитацията на „Напоителни системи” по подмярка 4.3 от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР). В резултат „има опасност от много финансови корекции в ПРСР и до фалити”, посочи Иван Иванов.
Така че „кучето се оказва заровено” дълбоко в недрата на Програмата за развитие на селските райони, с онези 106 милиона лева (45 419 274,00 евро) по подмярката 4.3 за инвестиции в напоителната инфраструктура, чийто прием беше отворен в края на 2020 г. Или, ако цитираме класика на българската литература Яворов, че „Когато гръм удари, как ехото заглъхва”, очевидно ще сме свидетели на едно продължително ехо от унищожителния гръм на корупционното управление, което ще се чува дълго. А пък, земеделската общност най-после ще осъзнае защо Европейската комисия не разреши на България да впише в Плана за възстановяване и устойчивост онези 840 млн. лв. за напояване, заложени за реконструкция на магистралните системи за напояване.
България наново ще внася в Брюксел Плана за възстановяване
Ще припомним, че за разлика от останалите мерки по ПРСР подмярка 4.3 “Инвестиции в инфраструктура“ не беше пусната от фонд „Земеделие”, а от самото министерство на земеделието. При служебното правителство е решено работата по проектите да се ускори, тъй като бюджетът от 45 419 274,00 евро е по стария програмен период и той трябва да бъде усвоен в срок. Тоест, ремонтите на съоръженията би трябвало да приключат през 2025 г., затова и изпълнението на подмярка 4.3 е била сред приоритетите на кабинета "Бозуков", съобщиха източници от ведомството. Известно забавяне в процедурите се е получило поради факта, че някои от клонове на "Напоителни системи" са били с огромни задължения и им е било необходимо два месеца, за да ги покрият, така че реконструкцията да започне. Точно преди края на служебния кабинет фонд "Земеделие" е трябвало да направи последни проверки по процедурите, но докладът от тези проверки не е оповестен и министър Бозуков не е бил информиран.
По всяка вероятност Иван Иванов се позовава на данни от тези последни инспекции, за да обяви днес, че има проблеми с кандидатстването по подмярка 4.3. И ако действително бъдат установени нередности с процедурите по тази подмярка, то новият кабинет ще има огромни затруднения. Според министър Иванов, добрата новина е, че „нито една стотинка от тези поръчки не е бил усвоен, затова и новата власт не бива да допуска грешки по отношение на изпълнението на ПРСР. Министър Иванов допълни, че вероятно материалите ще бъдат дадени за разследване и от МВР.
Въпросът е дали парите по подмярката 4.3 все пак ще бъдат усвоени, тъй като сроковете притискат министерството. И ако наистина стоте милиона лева не отидат за напояване, то браншът ще бъде силно ощетен.
Пеканов за Плана за възстановяване и устойчивост
Министърът обещава нов подход и за решаването на останалите проблеми в „Напоителни системи”, затова се предвижда да влезе външен одит, преди да се направи преструктуриране на държавното предприятие. Очевидно задачите са много и нелеки, така че следващата година ще се окаже решаваща по отношение на кардинално новите политики в земеделския сектор.