Земеделският министър Иван Иванов очаква първите резултати от счетоводните проверки на „Напоителни системи“ още следващата седмица. „През 2020 година дружеството е провело редица търгове, на обща стойност от 107 млн. лв., като има сключени 26 договора. Към момента няма изплатени суми, но има съмнения за злоупотреби в организацията на процедурите“, обясни в едно от поредните си телевизионни интервюта министър Иванов.
Пред „България он еър” министърът изрази предположение да се стигне и до финансови корекции в размер на 25% върху тези 107 млн. лв., отпуснати по Програмата за развитие на селските райони. Според него, ако се стигне до тази хипотеза, това може да предизвика и фалит на дружеството. „Ще предприемем всичко необходимо, за да се избегне финансовата корекция и е много важно, че се предприеха бързи действия, за да се предотврати тази щета за бюджета“, подчерта министърът. И допълни, че ще бъде направено всичко, за да се защити интересът на българския и европейския данъкоплатец.
Първите данни за проверките в "Напоителни системи"
При новото управление ще се спазва принципът на пълна прозрачност и всяка структура към министерството ще информира обществото за нейната работа.
В отговор на запитване за идеята за намаляване на ДДС на храните министър Иванов съобщи, че по тази тема са водени разговори с Министерството на финансите. „Бих подкрепил подобна мярка за намаляване на ДДС на продуктите от „малката кошница“, заяви Иван Иванов. Тази теза ще бъде защитавана и пред финансовото ведомство, като той се надява да бъде постигнато споразумение.
Относно структурните промени в агроведомството министър Иванов обясни, че за момента такива не се правят. Вече са възложени анализи на дейността на всички структури и резултатите ще тях ще покажат дали има нужда от рокади.
Освободените зам. министри на земеделието
„Надявам се, да няма такива проблеми на други места. Убеден съм, че има съвестни хора, които са си вършили работата“, обясни още министърът. По думите му възложено е изготвяне на устройствен правилник, заради отделянето на някои структури от институцията. „Проведох срещи с директорите на дирекции и съм поискал доклади от тях, където да има информация как конкретно в тяхната работа ще се реализират приоритетите записани в коалиционното споразумение“, информира министърът.
По отношение на горската реформа Иванов е изразил очаквания към директорите на държавните горски стопанства да дадат конкретни предложения за мерки, така че да се стигне до намаляване на цените на дървата за огрев. Всички те трябва изготвят анализите си и да предадат своите планове до края на месец януари.
Министърът е възложил и справка за количествата изнесена дървесина, както и за плановете, заложени за експорта през следващата година.
„Разглеждаме различни хипотези, които биха имали реален ефект върху спада на стойностите на дървата за огрев“, посочи Иванов и уточни, че може да бъде коментиран и мораториум, ако се докаже, че ще повлияе положително. В момента един кубик дърва вече минава цената от 160 лв., което е двойно увеличение спрямо лятото.
Според Иванов отделянето на Изпълнителна агенция по горите извън структурите на министерството цели засилване на контрола и повишаване на качеството му. „Държавните горски предприятия ще останат в Министерство на земеделието, стопанската дейност и правенето на политики в тази област ще остане във ведомството“, подчерта министърът.