Поредното бедствие, обхванало Южна България след поройните дъждове и снегове през последните два дни, е резултат от пълното безхаберие на досегашната власт, защото държавата отпуска достатъчно пари за превантивни дейности по реките, но те се разходват чрез преотдаване на тези дейности на външни фирми. Това съобщи в интервю за БНР Павел Чарийски, експерт и организатор на хидротехнически район в държавното предприятие „Напоителни системи“, отговарящ за дигите и язовирите в област Перник, по повод плачевната ситуация със залети къщи в Радомирско заради скъсани, но неремонтирани диги.
Самият Чарийски е подал сигнал до специализираната прокуратура срещу ръководството на дружеството, защото от 15 януари до момента нееднократно е писал доклади до ръководството на дружеството за скъсани диги и необходимостта от ремонти, но до този момент „никой не ми обръща внимание“, обясни още експертът.
Напояването се изпари от Плана за възстановяване
По думите на Чарийски досегашните ръководители на предприятието „никога не са искали ние, служителите на „Напоителни системи” да работим, за да може те да си преотдават на частни фирми да вършат тези дейности. И ако една дейност аз мога да я свърша за 10 000 лева, те я дават на някоя фирма, която да го свърши за 100 000 лева. Тук е заровено кучето. Винаги назначават хора извън системата, които не знаят за какво става въпрос, които искат само да крадат“, обясни още Чарийски. И допълни, че на няколко пъти е сигнализирал преките си ръководители за диги, които подлежат на ремонт, на което му било отговаряно, че това не е негова работа.
В същото интервю председателят на Федерация „Земеделие“ към КТ „Подкрепа“ Анелия Иванова, която наблюдава сектора от години, съобщи, че отводняването и предпазването от вредното въздействие на водите са сред основните дейности на „Напоителни системи“. За съжаление обаче, през последните години предприятието е оставено на изкуствено дишане, защото е с огромни задължения дружеството се припознава само като извършващо напояване. „От 3 години заплатите са замразени, в резултат на което заплащането е изравнено с най-ниския праг на плащане - минималната работна заплата е нараснала за този период с 27%”, припомни Анелия Иванова.
„Законът за обществените поръчки в тази фирма се използва за пълнене на партийни каси или лични сметки. Няма контрол на харчовете. Не се търси отговорност и на частните фирми за добре свършена работа“, обясни още председателят на синдикалната федерация. Според Иванова изхарчените пари на много места „потъват под водата“, а назначенията в дружеството са политически. Или, обобщено казано, законодателството се използва за източване на държавните дружества. В заключение Иванова обясни, че държавата не може, или не иска да си изясни какво ще прави с това дружество, което е апетитно откъм сграден фонд и язовири.