В официално писмо, депозирано до премиера Кирил Петков и земеделския министър Иван Иванов, от Националната биоасоциация изразяват "дълбокото си разочарование от начина, по-който е разпределен бюджетът за ковид-мярката за 2021 г.", при коята служебният кабинет гласува 72 млн. лв. за производителите на плодове и зеленчуци. Средствата бяха одобрени и от ЕК за държавната „Помощ в подкрепа на ликвидност на земеделски стопанства за преодоляване на негативното икономическо въздействие на COVID – 19”.
„Въпреки многобройните сигнали от нас, в които посочихме изключително несправедливия и неефективен начин на разпределение на финансовия ресурс по мярката, той не беше ревизиран”, посочва председателят на асоциацията Слави Трифонов. Според него, властта не се е съобразила и с искането да се намали необосновано високият таван от 225 000 евро или 440 059 лв. за едно стопанство. В резултат на това голяма част от бизнеса не е получил обезщетения. „Извън схемата за подпомагане останаха хиляди земеделски стопани от секторите „Плодове и зеленчуци“ с изцяло пропаднали площи през Кампания 2020, но въпреки това от министерството не взеха никакво ползотворно решение”, коментират от биоасоциацията.
Изводът на ръководството на браншовата организация е, че „сектор „Плодове и зеленчуци“ по принцип е наказан от МЗХГ от правото за прилагане на схемата de minimis, затова в качеството си браншова организация сме задължени да защитим интересите на земеделските стопани”.
От организацията настояват за срешна работна среща с цел допускане до подпомагане на земеделски стопани от сектор „Плодове и зеленчуци“ с пропаднали площи по тази или по друга схема, която е възможно да се приложи. От асоциацията настояват до края на 2021 г. или най-късно в началото на 2022 г. да бъде отворен прием за подпомагане по de minimis за земеделските стопани от сектор „Плодове“ – за площи (череши и вишни), с частично пропадане в резултат на проливните дъждове през пролетта, за които имат издаден надлежен Констативен протокол.