Начало » Новини » Страната

ЕК пуска в действие Инструмента за междурегионални инвестиции с бюджет от 570 млн. евро

За иновации
Синор.БГ / 25.11.2021 г.
ЕК пуска в действие Инструмента за междурегионални инвестиции с бюджет от 570 млн. евро

sinor.bg

Европейската комисията отправи на 24 ноември първата покана за представяне на проекти по новия Инструмент за междурегионални инвестиции в иновации, който ще действа в периода 2021—2027 г. По него са заложени 570 млн. евро в подкрепа на комерсиализацията и засилване на междурегионалните иновационни проекти в общи области за интелигентна специализация, които са приоритетни за съседни държави.

Механизмът ще насърчава изграждането на европейски вериги за създаване на стойност, където сближаването има силно присъствие, и поне половината от бюджета му ще бъде заделена за по-слабо развитите региони.

Този механизъм (определен като I3) ще подкрепя партньорствата между изследователи, предприятия, гражданското общество и публичните администрации, за да се прецизират общите сфери за инвестиции. Ще бъдат подкрепени и полезните взаимодействия с действията по „Хоризонт Европа“ и програмата за единния пазар.

Първите покани за представяне на предложения по I3 ще бъдат на стойност 145 млн. евро за годините 2021 и 2022.

Поканите за представяне на проекти по I3 ще имат две направления:

Направление 1: Финансова и консултантска подкрепа за инвестиции в междурегионални иновационни проекти

За утвърдени партньорства с цел да им се помогне да ускорят навлизането на пазара и увеличаването на мащаба на иновативни решения в общи приоритетни области за интелигентна специализация, както и да разработят портфейл от инвестиционни проекти. По това направление се насърчава сътрудничеството между по-силно развити и по-слабо развити региони. Направлението е насочено по-специално към малките и средните предприятия и стартиращите предприятия, които често не разполагат с ресурси, за да изпробват своите идеи, концепции и иновации.

Европарламентът гласува законодателството за бъдещата ОСП

Направление 2: Финансова и консултантска подкрепа за развитието на вериги за създаване на стойност в по-слабо развитите региони. За нови партньорства с цел да им се помогне да ускорят навлизането на пазара и увеличаването на мащаба на иновативни решения в общи приоритетни области за интелигентна специализация, както и да разработят портфейл от инвестиционни проекти. Целта на това направление е да се увеличи по-специално капацитетът на регионалните екосистеми за иновации в по-слабо развитите региони за участие в световните вериги за създаване на стойност, както и капацитетът за участие в партньорства с други региони.

По думите на комисаря по въпросите на сближаването и реформите Елиза Ферейра „този инструмент ще съчетава подкрепата за инвестиции в ключови европейски приоритети, като екологичния и цифровия преход, с най-добре представените сфери на иновации на всеки европейски регион. С радост мога да кажа, че с поканата за представяне на проекти инструментът вече навлиза в етапа на изпълнение”.

За да се гарантира участието на заинтересованите страни, беше създадена експертна група, която да подпомага Комисията при изготвянето на дългосрочна работна програма и поканите за представяне на предложения.

I3 е инструмент за финансиране по Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР), чийто 7-годишен бюджет възлиза на 570 млн. евро. Той стъпва върху опита от междурегионалните пилотни действия и черпи от стратегиите за интелигентна специализация (S3) в рамките на политиката на сближаване. I3 се изпълнява при пряко управление от Европейския съвет по иновациите и изпълнителната агенция за МСП — EISMEA, съгласно работна програма, съобщиха от пресцентъра на ЕК.

ЕК пуска в действие Инструмента за междурегионални инвестиции с бюджет от 570 млн. евро
5508
 

Последни материали
Виж
Вече са на минус 11 долара
Цената на руската пшеница се срина до юлското дъно
Пасищата са забранени, обезщетения няма
Овцевъди в криза! Безсрочна забрана за пасища оставя животните гладни
Натрупаха се много въпроси
Земеделският министър Георги Тахов ще отговаря на въпроси пред парламентарната комисия
Изпълнение на Стратегическия план за 2024 г.
Голяма каша с недофинансирането на оперативните групи за мляко, плодове и зеленчуци
Виж програмата
Лютеница, фолклор и фермерски пазар: Защо да посетите Куртово Конаре Фест 2025
Отчет за изпълнението на Стратегическия план за 2024 г.
Младите фермери не усвояват планираната субсидия по директните плащания
Свързани материали
Виж
Да се запазят успешните инструменти като директни плащания и обвързана подкрепа
ОСП да остане финансово обезпечена заради завишените потребности в сектора
От селскостопанска постройка в местност край село Подвис
Разследват кражба на селскостопански и строителни инструменти в Смолянско
Среща
Фондът на фондовете с 1,2 млрд. лв. за финансови инструменти за проекти на бизнеса
Предстоящо
До 17 март участвайте в конкурс за мениджъри на фонда за финансови инструменти
Малките фирми от преработката, които не кандидатстват по Стратегическия план
Фондът на фондовете вече е с мандат да управлява 1,26 млрд. лв. за конкурентоспособност
Европейска комисия
България получава за първи път 511 милиона евро по инструмента SURE
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини