Начало » Новини » Коментари
05.11.2021 г.

САРА: И при 10% нарастване на субисидите в зеленчукопроизводството ефектът ще бъде нула

Център за икономически изследвания в селското стопанство
САРА: И при 10% нарастване на субисидите в зеленчукопроизводството ефектът ще бъде нула

sinor.bg

Спадът в производството на зеленчуци в периода 2017 - 2019 година, съотнесен към двете последни години 2008-2010 г. от предишното десетилетие, е значителен и това личи от изследване на Центъра за икономически изследвания в селското стопанство (САРА) към Института по аграрна икономика. Според този анализ „факторната производителност в сектора на зеленчуците, която отчита изменението на крайното производство, отнесено към промените в използваните ресурси (земя, труд, капитал, материали и субсидии) за десетгодишния период, отбелязва спад, изчислен с коефициент от 0,66. Ще поясним, че „невграденият в труда и капитала технически прогрес е придобил гражданственост като обща факторна производителност”.

Най-интересното в това изследване са изводите, че при сценарий с изключване на субсидиите, получавани в специализираните стопанства, факторната производителност за периода 2017-2019 г. в зеленчукопроизводството нараства едва до 0,69 коефициент, което доказва тезата, че субсидиите заемат незначителна част от разполагаемите ресурси.

И понеже точно сега фермерите очакват политиките за следващия период да стимулират производството на зеленчуци в странан, икономистите разиграват два сценария с 10% увеличение и с 10% намаление на субсидиите в периода 2023-2025 г.

Прогнози и за цените на зърнените култури

Изводът обаче е катастрофален и показва, че и в двата случая факторната производителност ще спадне до коефициент 0,63, което означава нисък производствен ефект на зеленчукопроизводството при такива слаби промени в субсидирането. С други думи – необходимо е рязко увеличение в подпомагането, ако искаме родните зеленчуци да се върнат на трапезата ни.

Сценариите за влиянието, което биха оказали мерките за ограниченията за използване на торове и препарати за растителна защита към 2023-2025, според икономистите също ще се отразят незначително, защото факторната производителност дори при увеличение на субсидиите в специализираните стопанства с 10% се изчислява на 0,62, а при намаление на субсидиите, на 0,61. Причината за слабия ефект в средносрочен период е очакванията за по-бавно навлизане на зелените мерки.

Експертите от САРА дават прогнози и за производството на домати през тази година, които според тях ще достигнат 120 хил.т - 54 хил т от тях са оранжерийните домати и 66 хил.т – произведените на полето.

САРА понижава прогнозата си за производството на пипер, което се дължи на климатичните промени и падналите градушки след двумесечното горещо и сухо време. Затова и реколтата тази година е едва 51 хил.т (при 53 хил.т, прогнозирани по-рано), което е на равнища подобни на реколтата от 2020 г.

При краставиците, през 2021 година САРА предвижда обеми от 43 хил.т за оранжерийно производство и 9 хил.т. за продукцията, отглеждана на открито.

Това, което силно интересува земеделците, е дали минералните торове ще поевтинеят в следващите месеци. Според икономистите цените вероятно ще продължат да се покачват заради силното търсене и добрата възвращаемост за производителите.

Повечето производители предпочитат да заявяват количества по настоящи цени.

Кризата от КОВИД-19 доведе до увеличаване на приходите и печалбите на търговските вериги по целия свят. Увеличението за изминалата година се оценява между 15-20%, като сериозен ръст се отчита и при онлайн продажбите, където увеличението е между 2-3 пъти.

Цените на едро на доматите в ЕС през септември и октомври са с 20-25% над средните за последните 5 години и достигнаха нови рекорди за цени на едро от 1,43 и 1,55 евро/кг. Причините за рязкото повишаване на цените в последните 2-3 месеца са в неблагоприятното време и поскъпването на енергийните разходи.

Неблагоприятните условия ще се отразят на цените в следващите 1-2 месеца, които се очаква да бъдат с около 10% над средномесечните за последните 5 години. Цените на едро в Турция са около 0,38 щ.долара за килограм.

Цените на едро на краставици в Турция през м.октомври леко се повишават, като от нива около 0,24 щ.д. за кг преди месец, нарастват до 0,26 щ.д./кг. На европейския пазар конюнктурата е същата, като цените остават на миналогодишните равнища, в Испания те са около 0,37 евро/кг, а в Полша цените на едро са с около 8% повисоки на годишна база - 1,32 евро/кг. Цените ще продължат да се покачват, както заради сезонния фактор, така и заради растящите производствени разходи, предвиждат икономистите.

САРА: И при 10% нарастване на субисидите в зеленчукопроизводството ефектът ще бъде нула
12062
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Промени в Наредба 6
Субсидията за мними биофермери се реже за две години
Евробарометър
Близо 88 на сто от потребителите в ЕС одобряват субсидиите за фермерите
Читател сигнализира
И малкото животновъди в Никополско отпадат от общинските търгове за пасища
Втора промяна на Стратегическия план
До 80% е субсидията за проекти в агроекология на групи и организации
Временно за 4 месеца през 2025 г.
Нова система за субсидиране при вноса на мека пшеница в Мароко
Предстои превеждането на 1,5 милиарда лева по ОСП до кроя на годината
Откриват приема за нови стопани на 29 ноември
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини