Начало » Новини » Страната
01.11.2021 г.

Есен е, капят листата... имаме важни мероприятия в градината

Есен е, капят листата... имаме важни мероприятия в градината

Есента преваля. Денят намалява, слънчевите лъчи падат косо, над страната преминават по-студени въздушни маса и температурите падат. При такива условия в организма на листопадните растителни видове започват процеси, чрез които растенията се подготвят за зимния покой. Хранителните вещества, образувани от листата, преминават към дървесните части. Листата постепенно отмират и окапват. Те вече не са необходими. Оставането им по клоните даже е опасно, защото при снеговалеж ще задържат снежната маса и това може да има за последица счупване на части от дървесната корона и даже поваляне на дървета.

Оголването на дърветата е с различна бързина при отделните видове. При костилковите видове настъпва по-рано, а при семковите като ябълка и дюля е по-късно. Сега листата са обагрени красиво в различни нюанси от жълто до червено. Красиво е, но до края на ноември при по-обилна слана и продължителни отрицателни температури по-голямата част от листната маса ще падне на земята. Тази маса е добро скривалище за различни вредители. Какво да правим с окапалата шума?

Есенно третиране на овощните дървета срещу плодово гниене

Стопаните трябва да знаят, че в загниващите листа продължава жизненият цикъл на причинителите на някои гъбни болести (струпясване по ябълката, червени листни петна по сливата, сачмянка и др.). Специалистите наричат този стадий от развитието на гъбите сапрофитен. Презимувалите листа напролет ще станат източник на зараза, щом се разпукат пъпките на дърветата и започне новата вегетация.

Окапалата шума е добро убежище за презимуване и на вредни насекоми, например листоминиращите молци, В плиткия почвен слой под листата зимува част от гъсениците на ябълковия плодов червей. В почвата зимуват също ларвите на сливовата плодова оса.

Посочените примери подсказват какво да направят стопаните на овощни градини и на дворове, където има овощни дървета. Обработката на почвата и заораването на листната маса е важно мероприятие. През есента изораването е по-дълбоко, а през пролетта – плитко, за да не излязат на повърхността още неразложени листа. Специално внимание трябва да бъде обърнато на редовете, защото в преобладаващите схеми на засаждане обработваеми са междуредията. В реда обработката може да стане при наличието на специализирана техника, т. нар. фрези с отклоняващо рамо (лост). Чрез тях става обработка на реда, без да пострадат стъблата на дърветата.

В затревени площи, неподлежащи на оран, може да бъдат оформени т. нар. околостъблени чаши. Това са участъци под дървесната корона, където се разполага периферната част на кореновата система. В любителските градини при малък брой дървета площта може да прекопана и с права лопата, известна още като бел, хвърлец, кюрек или лизгар.

Друго мероприятие е пръскането на окапалата листна маса с карбамид (урея). Концентрацията на работния разтвор е 5 – 7%. Това пръскане ускорява минерализацията на растителната тъкан, където се образуват специфичните плодни тела на гъбните патогени.

Възможно е в дворните градини шумата да бъде събрана и заложена като компост. Това изисква отделно място, където листната маса да бъде събрана и наслоена по специален начин. Напоследък за улеснение на стопаните на пазара могат да бъдат намерени специални сандъци с различен обем за събиране на шумата. Образуването на компоста е по-бавно, но крайният продукт е много полезен. Чрез него в почвата се връща изнесената от растенията органична маса. Това става и при заораването на листата през есента.

Изгарянето на листата, например от орех, е възможно само там, където няма опасност от пожар или задимяване на околното пространство с пътища, други жилищни или производствени сгради. Събраната пепел може да бъде разхвърляна около дърветата преди почвената обработка.

Доц. д-р Антоний Стоев

ИПАЗР „Никола Пушкаров”,

София

Есен е, капят листата... имаме важни мероприятия в градината
12224
 

Последни материали
Виж
В Гърция тръгват проекти за 135 милиона евро за преработка на селскостопански продукти
Птичият грип сви производството на яйца в САЩ през миналата година
Арестуваха директор на училище с подкуп за ремонт на сградата
Най-зле е положението при производителите на мляко и зърно
За 18 години фермите в Англия са намалели с бизо 23 на сто
МЗХ стартира прием за подпомагане по интервенцията за опазване на горските екосистеми
В Румъния продали стотици килограми свинско с АЧС в магазините
Свързани материали
Виж
Агрометеорологична прогноза за периода 21-27 февруари 2025 година
Температури над климатичните норми ще поддържат в покой есенниците
Агрометеорологична прогноза за периода 14-20 февруари 2025 година
Валежи от дъжд и сняг ще повишат нивото на запасите от влага в почвата
Проверете всички срещи до края на март по общини
Близките дати за изнесените приемни на службите за съвети в земеделието
Не се очертават съществени заплахи за есенниците до края на зимата
Запасите от влага в почвата в Украйна са на 7-годишен минимум
При температури доста над обичайните за сезона
Есенниците подновиха вегетацията в повечето части на Украйна
Агрометеорологична прогноза за периода 31 януари – 6 февруари 2025 година
Застудяване ще прекрати преждевременната вегетация на есенниците
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини