Начало » Новини » Страната
01.11.2021 г.

Есен е, капят листата... имаме важни мероприятия в градината

Есен е, капят листата... имаме важни мероприятия в градината

Есента преваля. Денят намалява, слънчевите лъчи падат косо, над страната преминават по-студени въздушни маса и температурите падат. При такива условия в организма на листопадните растителни видове започват процеси, чрез които растенията се подготвят за зимния покой. Хранителните вещества, образувани от листата, преминават към дървесните части. Листата постепенно отмират и окапват. Те вече не са необходими. Оставането им по клоните даже е опасно, защото при снеговалеж ще задържат снежната маса и това може да има за последица счупване на части от дървесната корона и даже поваляне на дървета.

Оголването на дърветата е с различна бързина при отделните видове. При костилковите видове настъпва по-рано, а при семковите като ябълка и дюля е по-късно. Сега листата са обагрени красиво в различни нюанси от жълто до червено. Красиво е, но до края на ноември при по-обилна слана и продължителни отрицателни температури по-голямата част от листната маса ще падне на земята. Тази маса е добро скривалище за различни вредители. Какво да правим с окапалата шума?

Есенно третиране на овощните дървета срещу плодово гниене

Стопаните трябва да знаят, че в загниващите листа продължава жизненият цикъл на причинителите на някои гъбни болести (струпясване по ябълката, червени листни петна по сливата, сачмянка и др.). Специалистите наричат този стадий от развитието на гъбите сапрофитен. Презимувалите листа напролет ще станат източник на зараза, щом се разпукат пъпките на дърветата и започне новата вегетация.

Окапалата шума е добро убежище за презимуване и на вредни насекоми, например листоминиращите молци, В плиткия почвен слой под листата зимува част от гъсениците на ябълковия плодов червей. В почвата зимуват също ларвите на сливовата плодова оса.

Посочените примери подсказват какво да направят стопаните на овощни градини и на дворове, където има овощни дървета. Обработката на почвата и заораването на листната маса е важно мероприятие. През есента изораването е по-дълбоко, а през пролетта – плитко, за да не излязат на повърхността още неразложени листа. Специално внимание трябва да бъде обърнато на редовете, защото в преобладаващите схеми на засаждане обработваеми са междуредията. В реда обработката може да стане при наличието на специализирана техника, т. нар. фрези с отклоняващо рамо (лост). Чрез тях става обработка на реда, без да пострадат стъблата на дърветата.

В затревени площи, неподлежащи на оран, може да бъдат оформени т. нар. околостъблени чаши. Това са участъци под дървесната корона, където се разполага периферната част на кореновата система. В любителските градини при малък брой дървета площта може да прекопана и с права лопата, известна още като бел, хвърлец, кюрек или лизгар.

Друго мероприятие е пръскането на окапалата листна маса с карбамид (урея). Концентрацията на работния разтвор е 5 – 7%. Това пръскане ускорява минерализацията на растителната тъкан, където се образуват специфичните плодни тела на гъбните патогени.

Възможно е в дворните градини шумата да бъде събрана и заложена като компост. Това изисква отделно място, където листната маса да бъде събрана и наслоена по специален начин. Напоследък за улеснение на стопаните на пазара могат да бъдат намерени специални сандъци с различен обем за събиране на шумата. Образуването на компоста е по-бавно, но крайният продукт е много полезен. Чрез него в почвата се връща изнесената от растенията органична маса. Това става и при заораването на листата през есента.

Изгарянето на листата, например от орех, е възможно само там, където няма опасност от пожар или задимяване на околното пространство с пътища, други жилищни или производствени сгради. Събраната пепел може да бъде разхвърляна около дърветата преди почвената обработка.

Доц. д-р Антоний Стоев

ИПАЗР „Никола Пушкаров”,

София

Есен е, капят листата... имаме важни мероприятия в градината
11626
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 22-28 ноември 2024 година
Предстоящото застудяване може да е критично за неукрепналите есенници
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 8-14 ноември 2024 година
Недостигът на влага поставя под въпрос оцеляването на част от есенниците
Сушата преди това обаче забавя развитието на посевите с 2-3 седмици
Условията бяха удовлетворителни за есенниците в Украйна през октомври
Актуални данни за болестите и неприятелите
Заради сушата пшеницата е на втори лист, а ранната рапица – фаза „розетка“
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 1-7 ноември 2024 година
Сушата потиска развитието на есенниците и спъва сезонните почвообработки
Статистиката на МЗХ към 24 октомври
Бавно наваксват изоставането при есенната сеитба
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини