Земеделският експерт на една от партиите, кандидати в изборите, и бивш депутат Пламен Абровски нагледно показа по една от телевизиите как се прави фалшив кашкавал в България. Репортажът е от мандра, където се произвежда имитиращия продукт, за която всички в бранша знаят. Вместо истинско българско прясно мляко се слага полуфабрикат „калиата“ или т.нар. суха моцарела, която се внася от чужбина. Преработва се по технологията на сухото изпарване и се оформя като пита кашкавал, но в търговската мрежа излиза на по-ниски цени от истинския продукт, обясни още експертът.
Според Абровски, вносът от ЕС на млечни продукти или полуфабрикати за производството намалява шансовете за възстановяване на българското животновъдство. И даде пример с внасянето на един камион с 24 тона калиата у нас, който замества 300 000 литра мляко, съставлаващи дневния млеконадой от 10 000 крави. На практика млекопреработвателите не купуват българско прясно мляко, а евтин заместител от ЕС, с което се обезсмисля трудът на българските животновъди, коментира Пламен Абровски.
Фермите с нереални животни ще бъдат санкционирани от служебния кабинет
„Този кашкавал се етикетира по начин, който заблуждава потребителите. Вместо да се упомене, че е произведен при преработка на друг продукт, на етикета пише, че е произведен от мляко, сол и закваска, а това е заблуда, че е от българско мляко. Безопасен е за консумация, но заблуждава“, коментира Абровски. И заяви, че „вече приема като лична кауза да работи за промяна в законодателството, така че потребителите да са наясно какво консумират, а продукцията на българския животновъд да достига до нашите деца”.
Абровски разкритикува и контрола, който до момента се организира от министерството на земеделието и агенцията по безопасност на храните (БАБХ). „БАБХ не си върши работата”, категоричен е експертът, и допълни, че е време браншът да въведе самоконтрол между мандрите.
Животновъдството е най-тежкият сектор в земеделието, защото стопаните се грижат 24 часа за живи същества и трябва да са на линия по всяко време. Те трябва да получават парите за продукцията и труда си, каквито са политиките към фермерите и в останалите държави, смята още експертът.