Квотата за внос на овче месо от Нова Зеландия не следва да бъде за сметка на европейските животновъди, заяви заместник-министърът на земеделието, храните и горите Георги Събев на работна среща с Даяна Риак, извънреден и пълномощен посланик на Нова Зеландия в България със седалище в Брюксел, цитиран от пресцентъра на МЗХГ.
Събев изтъкна, че страната ни подкрепя диалога и сътрудничеството между Европейския съюз и Нова Зеландия и приветства напредъка в търговските преговори по между им, което ще подобри двустранните търговски отношения. „България е притеснена дали квотата за безмитен внос няма да окаже влияние на българските овцевъди. Това за нас е чувствителен и важен сектор, защото създава поминък в необлагодетелствани, планински и отдалечени райони“, обясни той. Заместник-министърът припомни, че Нова Зеландия има утвърдени традиции в овцевъдството и производството на вълна и това е опит, от който България може да получи полезна информация.
Той смята, че Нова Зеландия е потенциален пазар за редица български стоки, например етерични масла. Събев отбеляза, че българските розопроизводители търсят възможности за разширяване на външните пазари за реализация на продукцията си и именно Нова Зеландия има голям потенциал за износ на родно розово масло. Той изтъкна, че към момента търговията със селскостопански стоки между двете страни е сравнително слабо развита, като обикновено вносът от Нова Зеландия надхвърля българския износ, състоящ се от млечни продукти и маслодайни култури.
Заместник-министърът обяви също, че усилията на правителството и в частност на министерството през следващите години ще бъдат насочени към развитие и укрепване на аграрния отрасъл като конкурентоспособен и пазарно ориентиран.
Тема на дискусията бе и стратегията „От фермата до трапезата“. Събеседниците коментираха, че земеделските стопани и в двете страни се сблъскват с едни и същи предизвикателства в работата си.
Риак благодари за проведената среща и ползотворната дискусия, като посочи, че това е една от първите ѝ срещи като посланик. Тя обеша, че ще съдейства за провеждане на технически разговори и обмяна на опит в областта на животновъдството и производството и търговия с вълна. Относно етеричните масла посланичката посочи, че в Нова Зеландия става все по-популярно търсенето на натурална козметика и че ще подкрепи възможностите за насърчаване на вноса на българско розово масло.