Възможността българското розово масло да получи защита и реализация на пазарите в Австралия и Нова Зеландия е важен елемент от разгръщането на отрасъла, заяви заместник-министърът на земеделието, храните и горите Георги Събев на среща с Джон Кларк, директор на дирекция „Международни отношения“ в Главна дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“ към Европейската комисия, цитиран от пресцентъра на МЗХГ. Кларк отговаря за раздел „Земеделие“ в търговските споразумения на Европейския съюз с трети страни. Очаква се защитеното географско указания (ЗГУ) „Българско розово масло“ да получи закрила на територията на Австралия и Нова Зеландия в рамките на споразуменията за свободна търговия между ЕС и двете страни. Предвижда се преговорите по тях да приключат в края на 2021 г. или пролетта на 2022 г.
Участниците в срещата подчертаха, че традиционният ни продукт следва да получи приоритет в рамките на влязлото в сила двустранно споразумение между ЕС и Китай за географските означения. В срок от 4 години след влизането в сила на това споразумение неговият обхват ще се разшири с още 175 наименования на географски означения от ЕС, част от които е и ЗГУ „Българско розово масло“.
В контекста на разговора за споразумението с Нова Зеландия Събев постави въпроса за родното агнешко и овче месо, които следва да бъдат защитени от новозеландския внос. Беше изтъкнато, че предвижданата допълнителна квота за безмитен внос на тези продукти ще намали конкурентоспособността на българското овцевъдство. Освен това то допълнително ще влоши производствената дейност и икономическите резултати, постигнати с огромни усилия от страна на овцевъдите ни през последните години.
На срещата е обсъден и ходът на преговорите между ЕК и Индия за споразумение за свободна търговия между двете страни. Заместник-министърът изтъкна желанието на България наши регистрирани географски означения да получат закрила в тази страна, чийто пазар има огромен потенциал за разширяване.