Осигуряването на земеделска техника е един от начините, чрез които организациите и групите на производители подпомагат членовете си, поради което обвързването на капацитета на техниката с обработваемата земя не е обосновано. Това съобщиха за Синор.бг от министерството на земеделието по повод последните промени, предложени от ведомството в Наредба 11 за условията и реда за признаване на организации на производители на плодове и зеленчуци и на техните асоциации и за условията и реда за одобряване и изменение на одобрените оперативни програми, която е качена за обсъждане до 21 октомври на интернет страницата на агроведомството.
Божидар Митов: Вдигаме рентите заради инфлацията, сеитбата тепърва ще поскъпва!
Тъй като покупката на техника е само възможност, от която организациите и групите дори не са длъжни да се възползват, затова администрацията предлага член 20ж , ал. 3 от сега действащата наредба да отпадне. Ето какво точно гласи този текст - „когато в оперативната програма е предвидено закупуване на техника за обработка на почвата и прибиране на реколтата, тя трябва да е в съответствие с размера на обработваната от членовете на организацията на производители земя. Организацията на производители доказва съответствието с това изискване в оперативната програма”.
Мотивите за тази промяна са, че „заложените инвестиции в оперативните програми следва да са в съответствие с Приложение III на Делегирания регламент (ЕС) 2017/891, съдържащо неизчерпателен списък с действия и разходи, които отговарят на условията на оперативните програми, както и с Приложение II на горепосочения регламент, което посочва кои разходи са недопустими за финансиране.
„Тъй като изискването на чл. 20ж, ал. 3 от Наредба № 11 от 2007 г. не произтича от правото на ЕС, отменянето на действащата разпоредба няма да повлияе на изпълнението на целите на оперативните програми и на осъществяването на контрол от страна на фонд „Земеделие“ в съответствие с изискванията на Делегиран регламент (ЕС) 2017/891”, поясниха още от министерството.
В проектонаредбата, по която до 21 октомври се приемат предложения и корекции, има още едно предложение, записано в преходните и заключителни разпоребди. С него се прави препратка към Наредба 6 от 2018 г. за условията и реда за предоставяне на финансова помощ по Национална програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор за периода 2019 – 2023 г. с предложение за промени.
Корекциите са свързани свързани с медийното отразяване на програмата, като се предлага в параграф 5 чл. 97, ал. 1, точка 1 текстът да стане следният:
„1. дейностите по чл. 96, ал. 2, т. 1, букви "а" и "б":
а) за до три на брой клипове - режисура, изработка, с максимална продължителност 30 секунди, дизайн, езикова адаптация (превод);
б) печатни и електронни издания - отпечатване/публикуване на текстове (статии) в печатни и електронни издания, дизайн, езикова адаптация (превод);
в) печатни информационни материали - дизайн, езикова адаптация (превод), отпечатване, наем на билборд;
г) реклама в медиите“.