От една седмица браншовите организации в земеделието активно търсят подкрепата на политическите партии в парламента, за да прокарат промени в актуализацията на бюджета. Преди това земеделският министър Христо Бозуков не успя даде даде рамо на бранша, а от ведомството мълчаха по въпроса дали в проектобюджета е предвиден ресурс и за най-засегнатите от сушата – производителите на плодове и зеленчуци. Защото в продължение на три седмици земеделският министър не успя да убеди останалите министри, че браншът има нужда от обезщетения, тъй като горещините през лятото оставиха без реколта основни подсектори в земеделието.
Едва вчера пресцентърът на ведомството съобщи официално какви пари са искани допълнително за сектора, но от финансовото министерство не са приели.
Още на 26 юли т.г. агроведомството е мотивирало проект за актуализация, така че браншът да получи 110,5 млн. лева допълнително подпомагане. От тях 70 млн. лева са заложени за животновъдство и растениевъдство, като целта е да се преодолеят негативните ефекти от пандемията от COVID-19. Идеята е, страната да заложи мерки, които да се одобрят и от Европейската комисия
Останалите 40,5 млн. лева са за държавни помощи, с които да се покрият щетите от климатичните промени и болести по растения и животни.
В актуализирания проектобюджет, който министерството на финансите внесе в парламента четем, че по сметката за средствата от Европейския съюз на фонд „Земеделие” сумата е 246 780 200 лева за политиките земеделието средствата бяха 243 475 200 лв.
Така че исканите от агроведомството 110 милиона лева не фигурират.
Обещанията на депутатите са между двете четения да бъдат заложени средства в подкрепа на бранша. Дали това ще стане, ще се разбере до две седмици. В противен случай голяма част от фермерите се готвят за протести.