Министерството на земеделието провежда допитване до всички животновъди за това дали е необходимо нов Закон за ветеринарномедицинската дейност (ЗВД). Консултациите са част от работата по изготвяне на цялостна предварителна оценка на въздействието на този закон върху малкия и среден бизнес, който е преобладаващ при стопаните, отглеждащи животни, се посочва в мотивите за анкетата, качена на страницата на агроминистерството. Тя може да бъде попълнена до 20 септември тази година, като тезиконсултации са извън задължителното обсъждане на проектозакона, което ще се проведе при окончателния вид на проекта.
Документите за консултации ще бъдат публикувани на Портала за обществени консултации и на страницата на Министерството на земеделието, храните и горите. Целта на новият ЗВД е да се изготви рационална и модерна правна рамка, с която да се създаде нова национална ветеринарномедицинска нормативна уредба.
Целта на новия закон е да се повиши защитата на здравето на хората и животните и да се осигури правилно прилагане на предложения пакет от актове на европейското право, отнасящи се до нормативни актове на институции на ЕС по агрохранителната верига.
Проектозаконът за ветеринарномедицинската дейност
След като анкетитет бъдат попълнени, администрацията ще направи оценка за нагласите на фермерите, които попадат в обхвата на малки и средни предприятия по смисъла на Закона за малките и средни предприятия. Припомняме, че в категорията средни предприятия попадат фирмите и фермите със средносписъчен брой на персонала, по-малък от 250 души и годишен оборот, който не превишава 97 500 000 лв., и/или стойност на активите, която не превишава 84 000 000 лв.
Малки са фирмите и фермите със средносписъчен брой на персонала, по-малък от 50 души и годишен оборот, който не превишава 19 500 000 лв., и/или стойност на активите, която не превишава 19 500 000 лв.
Микропредприятията пък са със средносписъчен брой на персонала, по-малък от 10 души и годишен оборот до 3 900 000 лв., и/или стойност на активите, която не превишава 3 900 000 лв.
Анкетата е предназначена за всички стопанства в областта на птицевъдството, зайцевъдството, свиневъдството, говедовъдството, овцевъдството, козевъдството, рибовъдството, коневъдството и пчеларството.
Законът за ветеринарномедицинска дейност (ЗВД) ще регламентира обществените отношения, свързани с осъществяването, управлението и контрола на ветеринарномедицинската дейност, както и въвеждането на принципите на ветеринарното законодателство на Европейския съюз.
Първият въпрос от анкетата е следният. Смятате ли, че е необходимо да се намали обхватът му като управлението на ветеринарни лекарствени продукти се отделят в отделен закон?
1) Необходимо е
2) Не е необходимо
3) Не мога да преценя
4) Друго (посочете Ваш отговор)
Срещате ли трудност в ежедневните си задължения с европейското и националното законодателство?
1) Да
2) Не
3) Не мога да преценя
4) Друго (посочете Ваш отговор)
Познавате ли всички нормативни актове, които се отнасят за правоприлагането на дейността, с която се занимавате?
1) Да
2) Не
3) Не мога да преценя
4) Друго (посочете Ваш отговор)
Моля, посочете удобен и подходящ за Вас начин да се предостави достъп за нормативни изисквания, които трябва да изпълнявате?
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Смятате ли, че е необходимо да се намали броят на националните нормативни актове, които се прилагат в сферата на ветеринарномедицинската дейност?
1) Да
2) Не
3) Не мога да преценя
4) Друго (посочете Ваш отговор)
Необходимо ли е финансово участие от страна на земеделските стопани в борбата със заразните заболявания и зоонози?
1) Да
2) Не
3) Не мога да преценя
4) Друго (посочете Ваш отговор)
Според Вас, необходимо ли е участието и на застрахователните компании във финансирането на изплащане на финансови обезщетения на земеделските стопани за икономически загуби, причинени от поява на болест по животните като част от мерките за управление на риска по агрохранителната верига?
1) Да
2) Не
3) Не мога да преценя
4) Друго (посочете Ваш отговор)
В новия закон може да се въведе Национален здравноосигурителен фонд, чрез който да се осъществява задължителното здравно осигуряване на селскостопанските животни и да функционира на принципа на споделената отговорност между държавата и операторите на селскостопанските животни, като „взаимоспомагателен фонд“. Той ще се финансира със средства от държавния бюджет; задължителни вноски от земеделските стопани и др. Одобрявате ли този модел на финансиране – т.е. солидарно от всички заинтересовани страни?
1) Одобрявам
2) Не одобрявам
3) Не мога да преценя
4) Друго (посочете Ваш отговор)
Смятате ли за правилно, земеделските стопани, които не са въвели нормативно определените им мерки за биосигурност, да получават субсидии и помощи от държавния бюджет?
1) Да, трябва да получават
2) Не, не трябва да получават
3) Не мога да преценя
4) Друго (посочете Ваш отговор)
Считате ли, че съществуващите в момента застрахователни услуги са достатъчно полезни за земеделските стопани?
1) Да
2) Не
3) Не мога да преценя
4) Друго (посочете Ваш отговор)
Кога смятате, че следва да бъдат заплащани задължителните вноски на земеделските стопани за превенция срещу икономически загуби, причинени от поява на болест по животните като част от мерките за управление на риска по агрохранителната верига?
1) в началото на календарната година; Да
Не
Не мога да преценя
2) след извършената ежегодна инвентаризация на животните в обектите; Да
Не
Не мога да преценя
3) Друго (посочете Ваш отговор)
На база на какво смятате, че следва да се определя размерът на задължителните вноски на земеделските стопани за превенция срещу икономически загуби, причинени от поява на болест по животните?
1) заявените за подпомагане за календарна година (на брой животно); Да
Не
Не мога да преценя
2) заявените за подпомагане за календарна година (на брой животно, обвързано с добавен коефициент за свързани със селекционен контрол, съответстващ на вида и породата); Да
Не
Не мога да преценя
3) заявените за подпомагане за календарна година (на брой животно и съответстващата му продукция за година); Да
Не
Не мога да преценя
4) заявените за подпомагане за календарна година (специална индивидуална оценка за определени видове и породи животни); Да
Не
Не мога да преценя
5) Друго (посочете Ваш отговор)
Смятате ли, че трябва да се въведе забрана за отглеждане на животни за добив на ценни кожи?
1) Да
2) Не
3) Не мога да преценя
4) Друго (посочете Ваш отговор)
Моля, посочете онези съществени, според Вас въпроси, които считате, че трябва да се включат в консултациите, отнасящи се до мерките за управление на риска по агрохранителната верига?
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Пол на анкетирания:
1) Мъж
2) Жена
Образование на анкетирания:
1) Висше/полувисше, колеж
2) Средно
3) Основно