От 90-те години на миналия век досега индустриалното свиневъдство в България не е изпадало в толкова дълбока криза като това лято. За първи път секторът е ударен в три посоки и ако правителството не предприеме бързи и адекватни мерки, ще има масови фалити в бранша. За това предупреди председателят на Асоциацията на индустриалното свиневъдство в България Венцислав Славов в интервю за националното радио.
Освен поредната вълна на смъртоносната болест Африканска чума по свинете АЧС, която бавно настъпва в страната, бизнесът е притиснат и от огромния срив в изкупните цени на свинското месо на световните пазари, както и от рязкото поскъпване на фуражи, горива и ел. енергия, припомни фермерът.
Проблемите „три в едно” се стоварват като с чук върху индустриалните ферми, които бяха сред малкото добре развиващи се бизнеса в селското стопанство. Затова е браншът е поискал спешна среща със земеделския министър Христо Бозуков, която ще се проведе утре в агроведомството, посочи Славов.
Огромният срив в изкупните цени на месото се дължи на свръхпроизводството в Европа, получило се след пандемията през 2020 г. и сривът в свиневъдството в Китай. Тази година азиатският гигант възстанови своите стопанства и спря вноса от ЕС, в резултат на което цените в цялата общност направо се сринаха. И то в момент, когато отново заради Ковид кризата всички енергоносители се покачиха неимоверно много.
Въпреки че цените на свинете живо тегло от фермите се купуват много евтино, крайните потребители продължават да купуват месото на старите цени, което за пореден път доказва, че контролните органи в страната не си вършат работата. Огромен проблем е и липсата на контрол в така наречените стопанства „заден двор”, които не поддържат предпазни мерки, в резултат на което АЧС отново настъпва сред българските стада. Фермерите имат силно подозрение, че едно от последните огнища в по-голяма ферма в село Априлци, е предизвикана точно от животни от съседен заден двор.
Проблемът ще бъде остро поставен от бранша, тъй като агенцията по храните БАБХ обеща да регистрира малките ферми безплатно, но това не се случи.
На утрешното заседание браншът ще даде няколко алтернативни мерки за подкрепа – възможност за безлихвени заеми, допълнително субсидиране или снабдяване на свинефермите с по-евтини фуражи от „Държавния резерв”.