Ръководството на Националната асоциация на картофопроизводителите настоява за спешна работа по актуализацията на бюджета за 2021 година, но този път с точно разчетени компенсации за агросектора, който понася огромни загуби заради сушата и поскъпването на суровини, горива и електроенергия. В позиция, която ще бъде представена в Народното събрание, Министерския съвет и Министерството на земеделието, храните и горите, представителите на бранша припомнят, че предишната власт още през февруари тази година изхарчи предизборно целият резерв от бюджета на агроминистерството за компенсаторни мерки при кризи.
„Затова и служебният кабинет, и ръководството на министерството трябва да подходят отговорно и да защитят българските земеделци”, посочва в позицията на бранша Тодор Джиков, председател на асоциацията.
Според него браншът може да съди за ефективността и истинските намерения на всяко едно правителство по неговото отношение към земеделието и земеделците в България.
Затова от асоциацията ще настояват за прозрачност по отношение на допълнителния бюджет за сектора, който служебният кабинет е заложил в своя проект. „Настояваме за прозрачност по отношение на средствата, поискани в проектобюджета от ръководството на агроминистерството - какво е гласувал земеделският министър в Министерския съвет и как партиите в парламента ще дискутират по този проект”, пита Джиков.
Депутатите обсъждат таваните в комисията по земеделие
При задаващата се „нова сериозна вълна на Ковид епидемията браншът е изправен пред тежки икономически и социални последици от кризата, от небивалата суша и екстремно високите температури, продължили почти два месеца, които компрометираха силно есенните култури, късните плодове и зеленчуци. Огромни трусове очакват и животновъдите, чиито фуражи са оскъпени, на фона на спада в цените на суровото мляко”, се посочва в становището.
Затова земеделците смятат, че „целият бранш и политическото ръководство на министерството сме длъжни заедно да положим максимум усилия за адекватна подкрепа, без значение от коя страна на барикадата стоим. Според нас парите за асфалт, за магистрала „Хемус” или за язовирите могат да почакат още 6-7 месеца, защото и без това иде зима. А за земеделците тя ще бъде много по страшна”, заключават браншовиците.