Ректорът на Тракийския университет доц. Добри Ярков и изследователски екип по Националната научна програма „Здравословни храни за силна биоикономика и качество на живот” от Стопанския факултет са посетили Източна Македония и Тракия – силно развитият аграрен район на Гърция, където са обменили опит във важни сфери от производството. Заедно с колеги от областта Еврос с център град Александруполис, специалистите са посетили биоферми и са видяли опита на земеделците от южната ни съседка по така наречените „къси вериги на доставки”, като фокусът е бил върху ролята на науката в подобряването на условията за отглеждане на животните, биокултурите и храната, съобщиха от Тракийския университет.
Посетена е фермата за производство на биопродукти „Вира” в град Ферес, където семейството на Христос Капуцис успешно търси ниши в хранителната верига, без да ползва посредници при доставките на продуктите. Фермерите предлагат директно продукцията си на фермерските пазари. Те предлагат млечни продукти от овче и козе мляко, в което са добавени и различни пикантни подправки – люта чушка, риган, маслини. Предлагат още домашно приготвен катък и мляко с ориз. Сиренето на фамилията се отличава и с още нещо – то зрее минимум 90 дни, защото пазарът не допуска меки и незрели сирена.
Христос Вафиадис пък е потомствен биволовъд също от град Ферес. Трето поколение животновъд, той надгражда опита на своите предци, затваряйки веригата с откриването на собствен месарски магазин с продукти, произвеждани по стари рецепти. Произвежда пастърма по рецепта от Кападокия, донесена в Гърция с бежанците през 1922 година. Специфичен продукт на фамилията е и саздърмата само от биволско месо, получено в личната ферма, където на биволите са създадени всички условия за натурално отглеждане, даже с кални „бани”, така нужни на животните в горещите дни.
Доцент Ярков е предложил на фермери, които са и студенти от Тракийския университет, да провеждат практика в техните стопанства. Така те заедно с трупането на опит и знания ще бъдат полезни на домакините.
В говедовъдното стопанство на фамилия Дзанидис в град Сапес пък представителите от Стара Загора са се запознали с опита на две поколения стопани да създадат местна гръцка месодайна порода, кръстосвайки европейски бици с крави от района, устойчиви на средиземноморския климат. За целта те са създали и сдружение, което следи селекцията.
Фермерите са споделили огорчението си, че нямат сериозна помощ и подкрепа от гръцката държава по отношение на срещите с представители на научните среди. Те с огромно удоволствие са приели съветите на българските специалисти. Ректорът ги е уверил, че идеята му за създаване на университетска мрежа може да използва потенциала на висшите училища в Стара Загора и Комотини. Създаването и одобрението й ще бъде обсъдено в най-скоро време с ръководството на Тракийския Университет „Демокрит” в Комотини.