Семейства с деца в неравностойно положение от ромската общност в планинското село Джурово, Софийско ще се учат на умения да отглеждат шафран и да вадят мед от производители, а също - и на предприемачески умения. Проектът е на Фондация за биологично земеделие „Биоселена” и е на тема „Деца с бъдеще – фермери, занаятчии, предприемачи”, като началото му беше поставено през юни с финансовата подкрепа на Фондация Обществен Борд на TELUS International в България.
Експертите ще работят конкретно с четири семейства с деца от ромската общност, които ще се обучават в пчеларство и в производството на шафран. Трима опитни производители, които редовно предлагат своята продукция на Фермерския фестивал „Произведено във фермата“, ще ги обучават. Това са Теодор Пушкаров – потомствен пчелар и ментор на младите пчелари в проекта, Стоян Дурков – производител на био шафран и ментор на семействата, ангажирани в шафрановото производство, и основният двигател и местен координатор – Владимир Петров, който е собственик на дърводелски цех в селото и от дълги години работи с местната ромска общност.
Наскоро бе организирано първото занимание с бъдещите пчелари, които направиха първите стъпки в пчеларския занаят под менторството на Теодор, като най-ентусиазирани от начинанието бяха децата.
Четирите ромски семейства ще имат възможност да участват в целия процес на производството на шафран и пчелен мед. Тези две обучения са подбрани неслучайно, защото става въпрос за производство на продукти, които не изискват наличие на големи площи обработваема земя - един декар шафран е достатъчен за едно семейство, а при пчеларството малки вложения имат бърза възвръщаемост.
Освен прилагането на основни умения четирите семейства ще получат подкрепа и за покупката на най-необходимите материали и инструменти за първичното производство (кошери, инвентар, шафранови луковици, инструменти). След като потръгне производството, четирите ромски семейства ще имат достъп и до пазара - ще носят произведения от тях шафран и мед на Фермерския фестивал „Произведено във фермата“, организиран от Фондация Биоселена пред Министерството на земеделието, храните и горите.