Начало » Новини » Страната
02.07.2024 г.

Екоминистерството изисква от агроведомството да търси алтернативни източници за напояване

Оправданията на чиновниците
Екоминистерството изисква от агроведомството да търси алтернативни източници за напояване

Снимка: sinor.bg

Към момента Министерството на околната среда и водите (МОСВ) управлява водите на 52 комплексни и значими язовира, като следи всеки ден състоянието им през дружествата, които експлоатират язовирните стени и съоръженията към тях. Данните за наличните водни обеми се публикуват на сайта на МОСВ всеки ден ( в раздел „Пресцентър“, „Бюлетини на МОСВ“, „Води“, Дневен бюлетин). Повод за тази информация са проблемите с осигуряването на вода в Югозападна България, който се изостри особено силно тази година.

От екоминистерството поясняват, че разпределението на водите от тези язовири става в съответствие с издадените разрешителни за водовземане и утвърдените от министъра на околната среда и водите годишен и месечни режимни графици, при спазване на приоритетите, определени в Закона за водите. Исканията се удовлетворяват в следната последователност – за питейно-битови цели, земеделски цели и накрая за промишлени цели, отдих и хидроенергетика.

През последните години се наблюдават климатични промени, които се отразяват върху количеството на водите и тези ефекти са осезаеми през цялата година. Към момента с обезпокоително ниски нива в сравнение с предходни години, предвид липсата на пролетно пълноводие и поредна много суха година (т.е. година с констатиран приток с обезпеченост за 95%) са следните язовири, от които обичайно се използват съществени водни обеми за напояване - „Ястребино“, „Тича“, „Тополница“, „Копринка“, „Жребчево“, „Домлян“ и „Пясъчник“.

В тази връзка нееднократно и още в началото на годината МОСВ сигнализира Министерство на земеделието и храните (МЗХ) и „Напоителни системи“ ЕАД (НС ЕАД) за обезпокоително ниското запълване на част от язовирите, от които се използват значителни водни обеми за напояване. МОСВ информира и за необходимостта да бъдат предприети всички необходими действия за акумулиране на водни обеми в язовирите, намаляване на загубите по напоителните канали и недопускане разхищението на води.

Припомняме, че на 14 март тази година в МОСВ се проведе среща преди началото на напоителния сезон между представителите на МЗХ и „Напоителни системи“. На нея екочиновниците са уведомили колегите си от агроминистерството, че за обезпечаване на водовземането през годината за язовирите с нисък обем и малък постъпващ приток ще бъдат редуцирани подаваните количества вода. По този начин те индиректно са отрязали за пореден път исканията на фермерите да имат лесен достъп до издаване на разрешителните за сондажи.

Според данните на НИМХ през юли 2024 г. се очаква средната месечна температура да бъде по-висока от нормата, което предполага нуждата от повишено потребление на водни количества. Според прогнозата не се очакват и значителни валежи.

Въпреки това за юли са отчетени нуждите за напояване на земеделските култури и отпуснатите водни обеми за напояване са в размер според утвърдения годишен график за условията на много суха година (обезпеченост 95%). Обръщаме внимание обаче, че при продължаване на тенденцията за постъпващ малък приток към язовирите и повишен разход на вода, при наличните към момента водни обеми не може да се гарантира водоподаването през тази и следващата година. Поради обезпокоително ниското ниво на запълване на язовирите МОСВ ще се стреми да разпределя оставащия воден ресурс и да отпуска наличните в язовирите водни обеми спрямо годишния график за съответната обезпеченост на притока и прогнозите на НИМХ.

От язовирите, водите на които се използват за питейно-битово водоснабдяване, ще се разрешават приоритетно води за обезпечаване на питейно-битовото водоснабдяване. Такъв е язовир „Ястребино“, който се използва за питейно-битовото водоснабдяване на Антоново, кв. „Еревиш“, 9 села в района и Омуртаг. Язовир „Тича“ също се използва за питейно-битовото водоснабдяване на Шумен, Велики Преслав и Търговище.

От страна на МЗХ и „Напоителни системи“ ЕАД следва да се предприемат мерки за осигуряване на допълнителни водни количества от алтернативни водоизточници, както и за повишаване ефективността на водовземането.

Действията на МОСВ са насочени към балансирано разпределение на наличния ресурс и насърчаване на устойчивото му използване и опазване, като чрез месечните графици се осигурява единствено равномерно разпределение на оставащия ресурс в язовирите, без това да гарантира водопотреблението с необходимата обезпеченост. МОСВ управлява водите, акумулирани в комплексните и значими язовири, в съответствие с нормативните изисквания и за справедливо разпределение на природния ресурс. В интерес на обществото и за опазване здравето на населението МОСВ апелира отговорните органи за намирането на дългосрочно решение на проблемите с напояването на земеделски култури, съобщават от ековедомството. Ние обаче питаме как ще бъдат защитени интересите на земеделските стопани, които осигуряват храната на българите.

Екоминистерството изисква от агроведомството да търси алтернативни източници за напояване
1246
 

Последни материали
Виж
В Полша обявиха, че мярката веднага е дала ефект
ЕС възстанови действието на митата за яйцата и захарта от Украйна
Осигуряваме половината количество при значителен спад в цените
Българската мека пшеница отново е сред победителите на търга в Тунис
Близо до границата с Нидерландия
Откриха огнище на птичи грип от рядък щам в германска ферма
Състоянието на пролетните култури е притеснително заради липсата на валежи
Жътвата на пшеницата и ечемика в Ямболско приключва с по-ниски добиви
При арендата обаче средната цена през миналата година се понижава
Темпото на поскъпване на нивите у нас се забавя почти наполовина
Задържано е моторно превозно средство с немаркирана дървесина
Спряха работата на 2 сечища и 2 склада за дървесина заради нарушения
Свързани материали
Виж
МОСВ и МЗХ осигуряват допълнително напояване от язовирите Копринка и Жребчево
Недостигът е фатален повече за зеленчуците, отколкото за зърното
Земеделци от Шуменско са пред фалити заради отказани количества вода за напояване
Мелиоративните мрежи в Украйна станаха със статут на недвижим имот
Решения на мониторинговия комитет
Със 17-та промяна на ПРСР новите 50 млн. евро по подмярка 4.1 са изцяло за напояване
УС на ДФЗ
Отпускат се 16 млн. лева за напояване на земеделски култури
Важно за фермерите!
EК одобри 16 млн. лв. българска държавна помощ за напояване през 2024 г.
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини