Подготовката на разплодните кочове трябва да започне 30 – 40 дни преди началото на случната кампания. Трябва да се направи цялостна оценка на екстериора, конституцията и здравословното състояние, напомнят на стопаните от националната служба за съвети в земеделието. Стопанина трябва да опипа двата семенника за евентуално възпаление или други заболявания. Особено внимание трябва да се отдели на задните крайници и копитата. В зависимост от телесното им състояние се определя дажбата, с която ще се хранят, така че по време на случната кампания да са в разплодна кондиция.
Мъжкото животно се храни обилно. На коч с живо тегло 100 кг дажбата да осигурява около 2 – 2,2 кръмни единици и 220-240 г смилаем протеин. Половината от хранителната стойност на дажбата е от концентриран фураж, приготвен от овес, просо, ечемик, грах, слънчогледов шрот и пшенични трици. Останалата част трябва да е доброкачествено ливадно сено 1 – 1,5 кг, моркови – 0,5 – 1,5 кг, храни от животински произход - бито мляко, яйца – 1-2 бр. Може да се включи и завехнала люцерна или трева. Храненето на кочовете трябва да се извършва три пъти на ден, като им се осигурява вода на воля.
През същото време и овцете се подготвят за заплождане, защото плодовитостта им зависи освен от породата и от телесното състояние. През този период средния им дневен прираст трябва да е около 150 - 200 г, да се увеличи теглото им 7-9 кг. За целта трябва да се подобри храненето. Ако няма достатъчно паша, овцете се подхранват с някои сочни фуражи - моркови, тикви, цвекло и др. Задължително им се осигурява подхранване с концентрирана смеска от по 300-500 г на ден – ечемик - 20%, пшеница – 35%, царевица – 30%, овес – 15 %. Комбинирането на сочните с концентрираните фуражи е задължително, тъй като сочните фуражи стимулират функциите на яйчниците и спомагат отделянето на повече яйцеклетки. Концентрираните фуражи подобряват общото здравословно състояние и спомагат за износването на зародишите.
За да се стимулира едновременното разгонване на овцете, може да се приложи безсолно – солна диета. Около 7-8 дни преди датата на заплождане овцете се оставят без сол, като крупите се изнасят от овчарника. В деня на заплождането солта за лизане се премества отново в помещенията, като към концентрирания фураж дневно на овца се добавят 10-15 г готварска сол. Това продължава 7-8 дни. Такава диета стимулира половите функции и всички животни се размърлят и се заплождат едновременно – за около 9-10 дни. Външните признаци на размърляност при овцете не са ясно изразени. Откриват се от кочовете, като размърляните овце при заскачане стоят неподвижно.