Начало » Важно за фермера » Животновъдство
13.05.2019 г.

Съборът на овцевъдите отново събра фермери от цялата страна

Традиция
Съборът на овцевъдите отново събра фермери от цялата страна

Над 160 000 посетители събра осмият Национален събор на овцевъдите в България, който се проведе от 10-ти до 12-ти май край Петропавловския манастир край град Лясковец. Събитието регистрира истински рекорд в съботния ден, когато 80 хиляди българи от цялата страна и стотици чужденци разгледаха различните изложения, забавляваха се дегустираха и пазаруваха качествени български продукти и храни на събора.

Най-интересни за публиката бяха фермерските надпревари по ръчно доене на овце, стрижба с овчарска ножица и теглене на товари от коне-тежковози. В истинска атракция се превърна първото издание на състезанието за най-тежък коч. Победител стана кочът Джеки със своите 151 килограма и така осигури награда от 1000 лв. за стопанина си Красимир Митков от с. Ореховица, Плевенско.

В  неделния ден за първи път на събора се проведе и състезание по млеконадой от коза. Доенето се извършваше машинно, като всяко едно от участващите 33 животни получи комплексна оценка, включваща теглото му, литри издоено мляко, плътност и масленост на млякото. Победител стана козата Донка от фермата на елховската фирма "ВСМ" ООД.  Най-много мляко - 6,650 л даде коза порода „Българска бяла млечна“, собственост на Видол Петров от с. Ръжево. След края на състезанието зрителите имаха възможност да опитат прясно издоеното козе мляко, което е най-близко по състав до майчиното.

Над хиляда животни - овце, кози, кучета и коне, можеха да се видят в различни изложения на Събора на овцевъдите. 15 специализирани фирми показаха  селскостопанска техника, а 30 български фермери ,преработващи собствено овче и козе мляко, продаваха директно своя  продукция.

През трите дни край Петропавловския манастир имаше мобилни музейни експозиции, занаятчийско изложение, много детски забавления, кулинарни  атракции, чевермета и звуча фолклор от цялата страна по време на конкурса „Заблеяло ми агънце“, в който участваха над  2000 изпълнители. 

В събитието се включи Прабългарска школа за оцеляване "Бага-Тур" и патриотичното Пътуващо читалище „Бащино огнище“.

Осмото издание на Националния събор на овцевъдите се организира от Национална овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА), със съдействието на Министерството на земеделието, храните и горите на Република България и подкрепата на общините Велико Търново, Лясковец и Горна Оряховица.

Във форума се включиха и представители на браншови организации от 18 държави от Европа и Асия, които на кръгла маса коментираха цифровизацията на сектора и предизвикателствата пред младите овцевъди и козевъди, и ред младите фермери.

Съборът на овцевъдите отново събра фермери от цялата страна
14076
 

Последни материали
Виж
От БАБХ твърдят, че стриктно следят за проследимостта на продуктите
Нямат основание твърденията за подвеждане на потребителите с вносното агнешко
Агрометеорологична прогноза за периода 18-24 април 2025 година
Благоприятни топлинни условия ще осигурят умерено темпо на вегетация
Нормативни промени
Важни изисквания за пръсканията срещу мухи и вредители във фермите
Митата на Тръмп само задълбочават проблема
Цените на яйцата на дребно в САЩ продължават да чупят рекорди
Проекти на МРРБ
Евросредства за селския и културен туризъм в Северозападна България
Решения на Министерския съвет
Одобрена е наредбата за конфитюри и мармалади
Свързани материали
Виж
След диагнозата "чума"
Овцевъдите от Велинград без обвързана подкрепа заради недоверието към БАБХ
По повод огнището на чума
От БАБХ разговарят с адвоката на овцевъдите, пробите са пратени във Франция
Предстоящо
От 6 до 8 декември ще се проведе годишният форум на овцевъдите
Над 250 000 посетители събра съборът на овцевъдите
За най-тежък коч, най-дълъг косъм, доене и стрижба
Победителите в състезанията на събора на овцевъдите получиха заслужените си награди
На националния събор на овцевъдите край Петропавловския манастир
Фермерите представиха 60 млечни продукта в състезанието за вкус
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини