Начало » Новини » Света

Прогнозират удвояване на дефицита в селскостопанската търговия на САЩ

Износът на царевица и соя се срива
Синор.БГ / 01.06.2024 г.
Прогнозират удвояване на дефицита в селскостопанската търговия на САЩ

Снимка: sinor.bg

Дефицитът на САЩ в търговията със селскостопанска продукциs през финансовата 2024 г. се прогнозира да нарасне до 32 млрд. долара, при положение, че през предходната финансова година бе едва 16,7 млрд. долара. Това посочват в редовния тримесечен доклад на Министерството на селското стопанство, припомняйки, че стопанската година в САЩ приключва на 30 септември, съобщава електронното издание Agri-Pulse.

Вносът на селскостопанска продукция от азиатската държава вече се предвижда да нарасне до 202,5 млрд. долара, докато оценките за износа са оставени на нивото от февруари – 170,5 млрд. долара. Това става въпреки прогнозите, че Китай ще падне до 3-та позиция сред външните пазари на САЩ след Мексико и Канада. Вече се очаква Китай да закупи соя, царевица и друга селскостопанска продукция от САЩ за 27,7 млрд. долара, като сривът е с 1 млрд. долара спрямо прогнозите от февруари. Като причина за това намаление се посочва нарастващата конкуренция от Бразиия.

От началото на финансовата година до момента износът на соя от САЩ за Китай е намалял с 23% спрямо същия период на миналата финансова година, докато при царевицата количествата са се сринали с 67%.

Представители на Републиканската партия в САЩ отдавна нападат управлението на президента-демократ Джо Байдън заради дефицита в търговията със селскостопанска продукция, причините за който са поне няколко, включително понижаващите се цени на борсово търгуваните селскостопански продукти, както и нарасналото потребителско търсене за вносни плодове, зеленчуци и други. На свой ред министърът на селското стопанство на страната Том Вилсек твърди, че постоянните критики към Китай от страна на американските политици саботират износа на селскостопанска продукция от САЩ.

Прогнозират удвояване на дефицита в селскостопанската търговия на САЩ
8423
 

Последни материали
Виж
Промени в ЗКПО
Данъчни облекчения ще има при даренията за спорт, реши кабинетът
Ще има фокус и върху електронните пари
НАП ще следи сделки с криптовалути по нови правила
Решение на правителството
Включваме се в дело за защита на потребителите от нелоялни практики на търговски вериги
Унивок® - „Извънземна“ защита от болести при житни култури
Очертава се понижаване на добивите, най-вече при царевицата
Забавената сеитба вкарва късните пролетни култури в Украйна в рисковата зона
Средства има и за капиталови разходи
Финансовият министър: Резервът стига за заплати и пенсии
Свързани материали
Виж
До края на октомври
САЩ удължи с 6 месеца дерогацията за Лукойл
За финансовата 2026 година
САЩ отпуска над 275 млн. долара грантове за развитие на овошки и зеленчуци
Темпото на пролетната сеитба е сравнимо с дългосрочното средно
Състоянието на есенната пшеница в САЩ е по-лошо от миналогодишното
Гласуване
ЕП подкрепи безмитен внос на аграрни стоки от САЩ – започват преговори със Съвета на ЕС
Еко организация бие тревога
САЩ са почти готови с първата ГМО пшеница
Мелания Тръмп отваря пролетните градини на Белия дом за посетители
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини