Известно е, че във всички стадии на развитие на доматите се прилагат методи за по-бързото им узряване – било в началото, било в края на сезона. Методът с алкохол е над 100-годишен и има своята научна обоснованост. Ако при обраните зелени домати поставим един или няколко червени или зрели ябълки, се знае, че това помага за по-бързото им съзряване. Този метод спокойно може да се прилага при оранжерийно отглеждане или на открито в началото и края на сезона.
Научни доказателства
Преди повече от 100 години научни изследвания отреждат сериозна роля на фитохормоналното действие на етилена в процесите на развитие на растенията и съзряване на плодовете.
Още в 1901 година в Имперската Академия на Санкт Петербург било направено първото откритие, което бързо добило известност, но скоро било забравено. Отново в 20-те години биохимичното действие на етилена добило популяност, но и там не се наложило – било възможно, но сложно приложението му. Етиленът е силно летлив газ и това прави приложението му трудно.
Провеждани са експерименти, при които в целофанов пакет се поставя узрял домат и този пакет се „надява“ на грозд зелени домати направо на растенията. Етиленът, който отделя от зрелият домат ускорява процесите на развитие и съзряване на растящите домати.
Подхранване на доматите при растеж
По-късно – през 1934-1936 година съветски учени публикуват резултатите от своите експерименти за положителното влияние на етанола при узряването на доматите. Те използват етанол с различна концентрация – 48-96% и го въвеждали в доматите с помощта на спринцовка (150 мг на 100 г домати). Съзряването се ускорява с 8-16 дни. Химичният състав и вкусовите качества на доматите в резултат на тази интервенция не се променят.
И отново тази разработка не получава своята практическа реализация.
Експериментите се подновяват през 2002 година, като за целта се използва обикновена водка със съдържание на спирт 40%, а количествата са 0,5 мг на домат. Резултатите показват, че при различните сортове сроковете на съзряване са ускорени различно – средно 8-10 дни. Мястото на интервенцията започва да променя цвета си по-рано, защото практически образуването на етилен произтича непосредствено от етанола. Вкусовите качества и състава не се променят.
Приложението в промишлени условия е сложно и нецелесъобразно, но в малките стопанства е напълно приложимо. Това е важно в края на сезона, когато растенията забавят развитието си значително поради по-ниските температури.
Какво е важно да знаем за практическото приложение на този метод?
1.Алкохол, който има по-специфичен вкус и аромат, не е подходящ, защото ще доведе до промяна във вкусовите качества на доматите. При по-висок процент на алкохолното съдържание се разрежда до 40-45%.
2. Спринцовката задължително трябва да бъде стерилна.
3. Манипулацията трябва да се провежда през деня в топло и сухо време. Слънчевите лъчи ще помогнат за по-бързо затваряне на мястото на убождане.
4. Количеството алкохол е 0,5 кубика на домат, а най-добре е да се въвежда близо до дръжките, а при две убождания и на противоположната страна.