Начало » Хоби земеделие » Малката градина
08.06.2021 г.

Защо естествените торове не винаги са ефикасни и с какви да ги заменим

Защо естествените торове не винаги са ефикасни и с какви да ги заменим

Поддръжниците на органичното земеделие се стараят да използват само естествени торове (оборски тор, торф, хумус, компост, биохумус), които съдържат най-важните хранителни вещества за растенията, подобряват структурата на почвата и създават благоприятни условия за развитие на почвената микрофлора. Те са по-малко концентрирани от химичните и хранителните вещества се усвояват от растенията значително по-бавно при разлагането и за дълъг период, което намалява вероятността от превишаване на нормите за макро- и микроелементи. Освен факта, че имат положителен ефект върху структурата на почвата, естествените торове насърчават размножаването на полезни микроорганизми, които живеят в симбиоза с корените на различните култури и им помагат да получават храна.

Защо пожълтяват листата на пипера и как да му помогнем

С какво е полезен биохумусът?

Биохумусът или вермикомпостът е ценен естествен тор, продукт на органична обработка от червеи (най-често червен калифорнийски) и други почвени организми – гъбички и бактерии. Плевелите, оборският и пилешки тор, дървени стърготини, слама, паднали листа и хранителни отпадъци от растителен произход могат да се използват като суровина за производството на биохумус.

Червеите преработват органичните вещества, а отделянията в почвата представляват вермикомпост. Той е уникален тор, който няма аналог по отношение на съдържанието на хуминови вещества, а като ефективност стои по-високо от оборския тор. Освен микро и макроелементи, съдържа и полезни за растенията бактерии. Той укрепва имунната система на растенията и ускорява узряването на плодовете.

Вермикомпостът се различава от обикновения компост – там също има червеи, които го преработват, но той узрява много по-дълго време и в него могат да присъстват плевели и патогенни микроорганизми. Биокомпостът е много по-концентриран, а хранителните вещества в него са в по-лесно достъпна форма и се освобождават бързо.

С вермикомпост растенията могат да се подхранват по време на целия вегетационен период.

Оборски тор, хумус или компост?

Оборският тор съдържа азот, фосфор и калий и е най-популярен естествен тор. Съдържанието на хранителни вещества и качествата му зависят от вида и здравословното състояние на животните, състава и постелята им.

Оборският тор не само обогатява почвата с важни за растенията хранителни вещества, но я прави пореста, създава привлекателно местообитание за полезните микроорганизми. Може да се смесва с торф, компост и други органични вещества, а след разлагането му под въздействието на червеи и бактерии се превръща в хумус.

Свежият оборски тор може да съдържа ларви на хелминти, насекоми вредители, семена от плевели и патогени.

Как да използваме биоторовете и какво представляват те?

Биоторовете са заместителите на естествените торове и навлизат все по-широко в органичното земеделие. Те са разработени от специалисти и дават възможност за получаване на екологично чиста реколта, увеличавайки плодородието на почвата.

Основата на биоторовете са естествени компоненти – компост, вермикомпост, пепел, хумати, естествени стимулатори на растежа, които активират жизнените процеси в почвата.

Предимства – поради високата концентрация на биологични вещества и продължителното им действие може да се тори по-рядко, а насищането с полезни хранителни вещества се осъществява през целия вегетационен период.

С биоторове могат да се подхранват различни растения, а вида и количествата са указани на опаковките. Най-често се прилагат при засаждане и 1-2 пъти през вегетационния период.

Има и специализирани биоторове – за домати, за ягоди, за пипер за патладжан и др.

В биологичното земеделие се използват все по-често инфузии от различни растения, а също и мулчиране. Те допринасят за повишаване на плодородието и подобряване на състава и структурата на почвата.

Защо естествените торове не винаги са ефикасни и с какви да ги заменим
19056
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
10 години серия M7
Кубота представя новия M7004 – силата на иновациите в действие!
Case IH Quadtrac спечели наградата Трактор на годината 2025
С 6 милиарда долара Дания ще залеси 15% от земеделската земя
Важно за фермерите!
Среща на НАЗ за несъответствията при мониторинга на площите, установени от ДФЗ
До 20 ноември стопаните имат възможност да направят промени
Публикувани са данните за установени несъответствия от Системата за мониторинг на площ
Фермерите в окупираните територии са принудени да го продават на безценица
Руските окупатори отмъкват украинския слънчоглед и го продават в Африка
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини