На 12 май Европейската комисията прие „визия за нулево замърсяване“ на въздуха, водата и почвата. Комисията прие амбициозни нови цели за намаляване на замърсяването до нива, които вече не са вредни за здравето и природните екосистеми до 2050 г. В съобщение от 21 страници, озаглавено „Път към здрава планета за всички“ с подзаглавие „ Действие на ЕС План: „Към нулево замърсяване на въздуха, водата и почвата“, беше определена „визия за нулево замърсяване до 2050 г.“
Планът определя ключови цели, които включват: намаляване с повече от 55% на преждевременните смъртни случаи, причинени от замърсяването на въздуха, намаляване с 30% делът на хората, хронично обезпокоени от транспортния шум; с 25% подобряване на екосистемите на ЕС, където замърсяването на въздуха застрашава биологичното разнообразие; намаляване с 50% загуби на хранителни вещества, използването и риска от използването на по-опасните химически пестициди и продажбата на антимикробни средства за селскостопански животни и в аквакултури; намаляване с с 50% пластмасови отпадъци в морето и с 30% микропластмаси, изпуснати в околната среда; значително общо образуване на отпадъци и с 50% на остатъчни битови отпадъци.
Говорейки пред репортери в Брюксел, изпълнителният вицепрезидент Франс Тимерманс, отговорен за Европейската Зелена сделка, заяви, че „климатично неутрален“ означава също така „да имаш нулево замърсяване“. Планът обвързва всички политики на ЕС за предотвратяване на замърсяването (Стратегията „От фермата до трапезата“ и Стратегията за Биоразнообразието). Освен това предложената „Мисия в областта на здравето и храните на почвите”, заедно с Европейското партньорство за иновации в селското стопанство (EIP AGRI) ще насърчи широкото разпространение на практики за намаляване на пестицидите и увеличение на хранителните вещества чрез насърчаване на иновации и обмен на знания.
Целта е до 2030 г. 75% от почвите да бъдат оздравени, като се прилагат мерки за тяхното възстановяване. Като част от предстоящата стратегия на ЕС за почвите, Еврокомисията ще разработи мерки за значително увеличаване на усилията за идентифициране, разследване, оценка и отстраняване на замърсени места, така че до 2050 г. замърсяването на почвите да не представлява риск за здравето или околната среда.