Дружбата между растенията е изгоден вариант за производителите, защото дава възможност да се оптимизира пространството без риск, че при съседството растенията ще се потискат взаимно, а добивите ще бъдат добри. Монокултурите са много по-възприемчиви към вредители и болести, а увеличеното биоразнообразие дава възможност с природни средства да се минимизират тези атаки.
Аспиринова терапия за доматите
Има научни изследвания в тази област, но те не са много, защото е трудно да се измерят всички характеристики. Добре е да проверим различни варианти, съобразявайки се с основните принципи.
1. При избора на компаньони е задължително да имат неконкурентни характеристики: да са с еднакъв ръст или комбинация от високи, изправени растения с намиращи се в непосредствена близост до земята; подобен ефект има комбинация от култури с дълбоки и плитки коренови системи.
2. Друга важна характеристика е да имат еднакви потребности от хранителни вещества, вода и слънчева светлина.
3. Има растения, които подобряват хранителна стойност на почвата – бобовите са добри спътници за много растения, защото, защото фиксират азота от въздуха и го правят достъпен за съседите си.
Зеле
Отличен компаньон на зелето е цвеклото, защото не заема много място, има ядливи листа и кореноплоди. Най-напред се засява цвеклото, което по естествен начин разрохква почвата, а по-късно се засажда зелето и това е бонус за разсада по съседство.
Копър, лук и чесън са също добър избор, защото са естествен отблъскващ фактор за някои вредители – основно въшките.
Салатата е не само свеж зеленчук, но и покривна култура, която намалява проблемите с плевелите. Много сортове могат да се засяват през целия сезон.
Зелето не обича съседство с домати, пипер и грах.
Морков
Умението за съчетаване на моркови и подходящи компаньони се явява важна част при отглеждането на здрави и вкусни кореноплоди.
Засяването на семената на репичките и морковите едновременно е класика – репичките се развиват бързо и се прибират рано, като по този начин освобождават място за развитието на морковите.
Съвместното отглеждане на зелен лук и праз лук с моркови е разумна стратегия. Зеленият лук подобрява вкуса и текстурата, прогонва въшките. Празът отблъсква морковената муха, а морковът от своя страна противодейства на луковия молец.
Лечебната краставица (пореч), риган, кориандър и тагетис се отнасят към универсалните растения, оздравяващи почвата при наличие на нематоди.
Морковът не обича съседството с копър, защото отделя съединения, забавящи израстването и развитието му.
Лук
Лукът е добър съсед за много култури – ягоди, зеле, картофи, домати, салати.
Ягодите и лукът си помагат взаимно при защитата от вредители, могат да се засаждат едновременно в редове или по периферията на лехите, а при добре дренирана почва се допуска засаждане между растенията.
Лукът не обича да расте заедно със своите родственици, а също със салвия, грах, фасул и аспержа.
Картофи
Картофите се развиват добре в съседство с растения, които не са му силни конкуренти за хранителни вещества.
Бобови, листна целина, зелен лук и тагетиси са подходящи за обогатяване на почвата и отблъскване на вредители. Салатите и спанакът закриват междуредията от плевели.
Магданозът, босилекът, лайката и мащерката подобряват вкуса на картофите и привличат полезни насекоми.
Избягвайте да садите картофи до аспержи, моркови, зелеви, краставици, тикви, тиквички и пъпеши, пъщърнак, ряпа, брюква и слънчоглед.
Домати
Доматите са съвместими с много култури – цвекло, аспержа, босилек, фасул, грах, моркови, целина, чесън, лук, магданоз, салвия, невен и тагетиси.
При проблеми с червените акари се препоръча засаждане на чесън или се пръска с чеснов извлек, което има отличен профилактичен характер.
Доматите не понасят съседството с култури от сем. Картофови, зеле, копър и царевица.