В края на април наблюдавахме истинска ценова експлозия на зърнените пазари в САЩ и Европа, предизвикана от влошаване на агрометеорологичните условия в страни, които са основни производителки и износителки на зърнени храни, маслодайни семена и масла. Ценовото хоро нагоре отново поведе борсата в Чикаго. Интересът към покупки с фючърси рязко нарасна, след като се разбра, че вместо подобрение на времето в пшеничния и царевичния пояс на САЩ и канадските прерии положението там продължи да се влошава. Вместо прогнозираното затопляне на времето в Средния Запад и района на Големите равнини, в тези изключително важни на американското зърнопроизводство територии преобладаваха необичайно ниски за сезона температури, а в канадските прерии освен студеното време продължи да се задълбочава и дефицитът от влага. В търговските среди се заговори за забележими щети от измръзване на посевите с мека и твърда пшеница в САЩ, влошено състояние на посевите във Франция и драстично влошаване на перспективите за новата реколта от рапица в Канада. През последните 2 седмици силна подкрепа за възходящия тренд оказаха и информациите за суша в Бразилия, която компрометира царевичната реколта. Последните две седмици безспорно бяха най-напрегнатия период в развитието на международните зърнени пазари от много години насам.
В първата седмица на май пшеницата в САЩ добави 9 долара до 326 щатски долара за тон, тази във Франция запази стойността си от миналата седмица – 248 евро за тон. Цената и в Украйна, и в Русия също се повиши със 17 долара до 270 щ.д./т. При царевицата в САЩ цената също отиде нагоре с 21 долара до 324 щ.д./т., а в Украйна плюс 5 долара до 280 щ.д./тон. Ечемикът във Франция поскъпна със 17 евро до 230 евро/т., а в Украйна – с 5 долара до 245 щ.д./т. Рапицата в Европейския съюз /Еuronext/ остана на старата цена от 494,75 евро/т. Нерафинираното слънчогледово олио на борсата в Ротердам след стръмното покачване отпреди седмица се успокои с понижение от 10 долара и цена 1660 щ.д./т., а рафинираната захар намали своята стойност със 17,50 щ.д./т. и достигна до 462,90 щ.д./т. на борсата в Лондон.
В подкръг „Зърно“ на „Софийска стокова борса” АД котировките през седмицата са обратни на световните тенденции, за хлебна пшеница продавачите отстъпиха с 10 лева до 390 лева за тон, при царевицата предлаганетоостана на 380-400 лв./т., а при маслодайния слънчоглед вече има само търсене на цената от миналата седмица – 1100 лв./т. Всички цени са без ДДС.
В подкръг „Хранителни стоки” цените на основните суровини продължават да бъдат стабилни, слънчогледово олио в бутилки се предлага на начална цена от 2,50 лева за литър. Зелена леща от Молдова се предлага за 1400 лв./т.
В подкръг „Индустриални стоки” на ССБ АД през седмицата нямаше сделки и бензин А-95Н се продава за 1800 лева за 1000 литра, дизелово гориво – също на 1800 лв./хил. л., а газьол за ПКЦ се купуваше на цена от 1406 лв./хил. л. Въглеродната стомана се предлагаше за 2,70 лева за килограм, конструкционна стомана – на 3,20 лв./кг. и легирана стомана – за 19,50 лв./кг. Също така се продаваше и месинг на цена 16 лв./кг.