Днес от 10,30 часа на фермерския пазар в София ще присъства холандката Кирстен Вийлард, предприела амбициозното начинание да премине на колело близо десет хиляди километра от Нидерландия до Токио, за да популяризира каузата на регенеративното (придосъобразното) земеделие.
Кирстен тръгва от Нидерландия през март т.г., като вече е преминала през Белгия, Люксембург, Франция, Швейцария, Италия, Австрия, Словения, Хърватия и Сърбия. И навсякъде тя посещава ферми и среща се с производители, за да разговаря за мисията на възстановителното (регенеративното) земеделие - за добри добиви и добра устойчивост.
На днешния Фермерски фестивал „Произведено във фермата“, който по традиция се провежда пред сградата на министерството на земеделието, холандката ще разговоря със семейни ферми, които произвеждат устойчиви храни в природни райони, с представители на Фондацията за биологично земеделие БИОСЕЛЕНА, организатор на пазара, както и с представители на Велоеволюция.
Здраве от природата със сладкото от глухарчета на Денка
Още 11-годишна Кирстен започва да се занимава с гребане, което е правила вече почти 20 години. И макар да има завидни успехи, на три пъти – 2012, 2016 и 2020 – не успява да спечели олимпийска квота – било поради лош късмет или отчасти заради травми. Приятелят й Дирк обаче ще се състезава в Токио 2021 в нидерландската четворка за мъже с добри шансове за успех. И Кирстен решава да проправи свой път до Токио - с колело!
„След като изпуснах Олимпийските игри като гребец, тръгвам по алтернативен път до Токио: с колело. Мисията ми е да повишава осведомеността и да събирам дарения за проекти за регенерация на екосистемите“, разказва Кирстен Вийлард.
Според нея „регенеративното земеделие превръща сухите запустели райони в плодородни, използвайки комбинация от животни, интелигентно земеделие и стари природни принципи. Така се възстановява биологичното разнообразие“. Тя е убедена, че с работата с природата вместо срещу нея такива проекти имат капацитета да дадат втори шанс както на природата, така и на обществото.
Регенеративното земеделие – наричано още интелигентно климатично земеделие – залага на земеделски практики, които възстановяват почвата, връщайки в нея въглеродния двуокис (CO2). Практикуването му от големите производители на храни, но и от малки ферми подобрява природните ресурси, вместо да ги изчерпва. Регенеративното земеделие е доказало, че е възможно да се отглеждат пресни, здравословни храни по устойчив начин, в обновена почвена екосистема, с намалена зависимост от торове, пестициди и хербициди. Така пчелите и другите опрашители се връщат на полето, а птиците и полезните насекоми помагат опазването им от вредителите.