За да популяризира каузата за развитието на възстановителното (регенеративно) земеделие в Европа и по света, холандската спортистка Кирстен Вийлард е предприела колоездачно пътешенствие от Нидерландия до Япония, започнало през март тази година. Зад гърба й вече са около 10 хиляди километра през Белгия, Люксембург, Франция, Швейцария, Италия, Австрия, Словения, Хърватия и Сърбия.
А от вчера Кирстен е в България, където ще остане пет дни. Днес Вийлард посети фермерския пазар пред министерството на земделието, където всяка сряда биопроизводители и земеделци от планински райони предлагат своята качествена продукция.
Целта на холандската спортистка е да се запознае със състоянието на планинското земеделие у нас, насочено към възстановяване на бедните и силно ерозирали почви, като се срещне с хората, споделящи идеята й да развитие на този бизнес. „Защото да възстановяваше природата, изисква много любов”, посочи Кирстен. Допълвайки, че сегашната система на подпомагане на земеделието в Европа беше акцентирана повече към конвенционалните производители, докато бизнесът в трудно достъпните райони остава извън полезрението на тази субсидираност.
А да възстановяваш почвите е свързано с редица трудности - като се започне от огромния брой документи, които фермерите трябва да представят, за да докажат степента на нарушаване на качеството на почвите, и се премине през агротехническите мероприятия, необходими за регенерация. Именно затова е необходима промяна в субсидирането.
На въпрос на Синор.бг колко регенерационни стопанства вече съществуват в Нидерландия, Кирстен посочи, че на този етап е трудно да се определи, тъй като броят им непрекъснато расте. Около 20 на сто от фермерите в районите с изтощени почви обаче вече се занимават с регенерация. И което е по-интересното – това земеделие по никакъв начин се практикува като хоби, а е част от бизнеса и на конвенционалните земеделски производители, които инвестират в хранителната среда за подобряване на почвеното съдържание.
От началото на прехода си досега силно впечатление са й направили стопанствата във Франция, където активно се ползват възобновяемите енергийни източници. Според Кирстен все повече млади хора между 20 и 40 години се ориентират към регенерационно земедлие, затова е от голямо значение те да се развиват професионално чрез допълнителни обучения.
Следващите държави по пътя й до Япония ще бъдат Турция, Грузия, Азербайджан, Казахстан и Китай, така че да й пожелаем много нови приятелства с фермерите, които тя ще срещне, изминавайки на колело следващите 35 хиляди километра. Защото разпространението на идеята за опазването на природата, в името на която Кирстен прави този преход, наистина си струва!
Екатерина Стоилова