След като политиците цели 15 години само обещаваха, но така и не приеха Закон за браншовите организации в земеделието, пет от асоциациите в областта на полското и оранжерийно производство на зеленчуци са решени да се обединят в конфедерация. С основната цел – да защитават интересите на сектора, понесъл най-големи сривове в селскостопанското производство за последните три десетилетия. И най-важното е – да бъде образец на представителност, за да се сложи край на многобройните кухи браншови организации в агросектора, чиято членска маса съставлява десетина души. Но иначе усвояват европейски и национални средства, без да е ясно в името на чии интереси действат.
В списъка на министерството на земеделието за представителните браншови организации фигурират цели 360 съюзи и асоциации. Но в същото време огромна част от реалния бизнес в страната не е обхванат от професионална защита.
Това обяви днес изпълнителният секретар на Асоциация Български пипер Георги Василев по повод първата среща, състояла се днес сутринта между инициаторите на бъдещата конфедерация. В бъдещото обединение освен пиперопроизводителите ще участват още Националната асоциация на картофопроизводителите, Асоциацията на оранжеристите в България (Югозападна България), Асоциацията на гъбопроизводителите и Асоциацията на младите фермери зеленчукопроизводители (от Пазарджишко и Пловдивско).
Акциите срещу чертожниците увеличиха обвързаната подкрепа за фермерите
Всички те са реални производители, финансират се прозрачно чрез членски внос, а основната им цел, която ще бъде записана и в устава им е да работят за осигуряване на продоволствието на страната.
Защото, както подчерта самият Василев – не въоръжаването на страната, а продоволствената сигурност трябва да бъде основният приоритет на бъдещите правителства. Не може процентът на българските зеленчуци на родния пазар в момента да бъде само 4 на сто от това, което се предлага. „Никой в България не е заплашен от атомна война, заплашени сме от глад и това се видя миналата година, когато заради Ковид-19 пазарите се затвориха и българските магазини се опразниха от пресни плодове и зеленчуци”, посочи още браншовикът.
Самото учредяване на конфедерацията ще стане, когато асоциациите подредят приоритети си. Целта им е да променят отношението на администрацията към работещия бизнес. „Земеделските производители в страната вече не вярват на държавните институции от страх да не бъдат рекетирани, ако подадат жалби срещу посегателства от местната власт”, обясни Василев. Той даде пример със своята асоциация, където постъпват сигнали от много фермери за изнудване, нагли кражби или за схеми за източване на субсидии, които продължават да пречат на честно работещия земеделец в страната. „За четири месеца съм проверяван 6 пъти от различни държавни институции и това е резултат от решението ми да изразявам гражданската си позиция срещу грабежите, за които вече са информирани и в Европейската комисия”, посочи Георги Василев.
Очаква се инициаторите да обявявят учредяването на конфедерацията, след като уставът бъде готов.