Начало » Новини » Страната

Кабинетът одобри българската позиция за Съвета на ЕС по земеделие и рибарство

На 28 и 29 юни
Синор.БГ / 24.06.2021 г.
Кабинетът одобри българската позиция за Съвета на ЕС по земеделие и рибарство

sinor

На последното си заседание служебният кабинет одобри позицията на България за предстоящото заседание на Съвета на министрите на Европейския съюз по земеделие и рибарство, което ще се проведе от 28 до 29 юни в Люксембург. Основа тема в дискусиите ще бъде пакетът за реформата на Общата селскостопанска политика (ОСП) след 2020 г., по който продължават триалозите между Европейския парламент, Съвета на ЕС и Европейската комисия.

Един от приоритетите на страната е запазването на обвързаната подкрепа на нивата от 13+2%. Друга важна тема е постигане на приемливо ниво на бюджета за екосхемите, който ще бъде заделен от ресурса по директните плащания. С проекта се предвижда подходящ инструмент за минимизиране на риска от неусвояване на средства.

В рамките на заседанието се предвижда министрите да проведат дискусия и по темата за актуалната ситуация на селскостопанските пазари.

Очаква се също Европейската комисия (ЕК) да представи на Съвета документ за опазване на медоносните пчели в контекста на прегледа на ръководството на „Европейския орган по безопасност на храните“ за пчелите от 2013 г. В българската позиция се подкрепя предложението на ЕК за определяне на една специфична цел за опазване на медоносните пчели за целия ЕС.

Супертриалогът и след него

В областта на рибарството се очаква Европейската комисия изнесе доклад за актуалното състояние на общата политика и консултация по възможностите за риболов за 2022 г. В българската позиция се посочва, че прилагането на балансиран подход за Черно море е правилната формула за постигане на желаните резултати и преследвани цели, предвид реалната ситуация в региона и дела на риболовния флот на ЕС в този морски басейн, който е около 4% от общия улов.

Кабинетът одобри българската позиция за Съвета на ЕС по земеделие и рибарство
7592
 

Последни материали
Виж
Решения на МС
Правителството одобри специален режим без ДДС за малки фирми
Решения на Министерския съвет
Агенцията по горите получи държавен имот в София за служебни нужди
Форум, организиран от МТСП
Търговски вериги търсят българи от Германия, готови да се завърнат в Родината
БАБХ - проверки
Незабавна реакция след сигнал за животински кости на сметище край Нова Загора
По-малко разсадници, но повече дървета за паркове и улици в Германия
Допълнителни 470 милиона рубли (около 4,7 млн евро) за благоустрояване на селските домове в Русия
Свързани материали
Виж
Решения
МС одобри дискусията по първия дебат по бъдещата ОСП, проведен през септември
На 27 и 28 октомври
Земеделските министри в ЕС ще решават бъдещето на зелените субсидии
Преговори по финансовата рамка 2028-2034 г.
ЕК отстъпва за обединяване на финансирането по ОСП и регионалните фондове
Европейските фермери излизат на протест в Страсбург срещу бюджета на ЕС и новата ОСП
Настояваме в бъдещите мерки да се включи финансиране на напояването
Намаленият с 20 на сто бюджет на ОСП за България след 2027 г. е неприемлив
Европейският парламент подкрепи опростяване на ОСП
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини